Oracle domaga się 2,6 mld USD odszkodowania za implementację Javy w środowisku Google Android

Na 2,6 mld USD oszacowano szkody poniesione przez firmę Oracle w wyniku rzekomego bezprawnego wykorzystania chronionych prawnie rozwiązań technicznych w ramach systemu operacyjnego Google Android. Zdaniem przedstawicieli koncernu Google jest to kwota zdecydowanie zawyżona.

Spór sądowy między firmami Oracle i Google rozpoczęły oficjalne, złożone w sierpniu zeszłego roku zarzuty o bezprawne wykorzystanie opatentowanych rozwiązań w ramach stworzonej na potrzeby systemu Android maszyny wirtualnej Java. Zdaniem władz Oracle w środowisku Android wykorzystano szereg opatentowanych rozwiązań technologicznych związanych m.in. z bezpieczeństwem danych, kontrolą dostępu do zasobów sprzętowych, wstępnym przetwarzaniem i dynamiczną obsługą klas danych oraz interpretacją funkcji stanowiących połączenie instrukcji środowiska wirtualnego oraz kodu maszynowego. W styczniu 2011 roku w spór dwóch gigantów branży IT włączył się Florian Mueller, konsultant specjalizujący się w międzynarodowym prawie własności intelektualnej. Jego zdaniem dokładna analiza kodu źródłowego systemu Android daje podstawy sądzić, że programiści Google rzeczywiście wykorzystali wprost rozwiązania należące do firmy Oracle. Florian Mueller podkreślał, że w źródłach systemu Google Android znajdują się elementy kodu wprost zaczerpnięte z implementacji Javy należącej do firmy Oracle.

Wysokość roszczeń ze strony władz Oracle została ujawniona w czerwcu br. za sprawą przedstawicieli Google. Z opublikowanych informacji wynika, że zdaniem władz Oracle wysokość odszkodowania powinna wynieść od 1,4 mld USD do nawet 6,1 mld USD. Oszacowanie strat poniesionych w wyniku rzekomego naruszenia praw patentowych Oracle zlecono Iainowi Cockburnowi, profesorowi Uniwersytetu w Bostonie. Jednak zdaniem przedstawicieli firmy Google wysokość strat poniesionych przez firmę Oracle została zdecydowanie zawyżona. "Nawet najniższa wartość domniemanych strat wynikająca ze złożonej przez firmę Oracle dokumentacji sądowej jest ponad dziesięciokrotnie wyższa od średniorocznych przychodów Sun Microsystems z tytułu licencjonowania technologii Java oraz dwudziestokrotnie wyższa od przychodów Sun Microsystems z tytułu licencjowania Javy dla urządzeń mobilnych" - podkreśla prawnik Google Scott Weingaertner. Krytykowano również metodologię wykorzystaną do oszacowania wysokości roszczeń ze strony amerykańskiego giganta.

Zobacz również:

  • TikTok zmienia strategię dotyczącą bezpieczeństwa danych
  • Korzystając z tej usługi, wyszukiwarka Google Search będzie pracować wydajniej
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Tymczasem według przedstawicieli koncernu Oracle wnioski wynikające z przeprowadzonego na zlecenie amerykańskiego giganta raportu prof. Cockburna są oparte na licznym materiale dowodowym i uwzględniają zarówno skalę działalności koncernu Google, popularność środowiska Android oraz realia rynkowe. Zdaniem przedstawicieli koncernu Oracle wysokość odszkodowania powinna uwzględniać również m.in. wysokość przychodów Google z tytułu emisji treści reklamowych wyświetlanych na terminalach bazujących na środowisku Android. Warto wspomnieć, że roszczenia koncernu Oracle względem firmy Google opierają się przede wszystkim na patentach nabytych wraz z przejęciem firmy Sun Microsystems. Sfinalizowana na początku zeszłego roku transakcja kosztowała Oracle ok. 7,4 mld USD. Wiele wskazuje jednak na to, że proces w sprawie rozwiązań wykorzystanych w maszynie wirtualnej Dalvik nie zakończy się szybko. Od roku trwa bowiem postępowanie przedsądowe. W lutym br. przedstawiciele Google złożyli również oficjalny wniosek o przeprowadzenie szczegółowej analizy patentów Oracle, które potencjalnie mogły zostać naruszone przez twórców środowiska Android. Tego typu analiza może potrwać nawet kilka lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200