Oracle chce pogrzebać Itanium?

Na 10-lecie Itanium Oracle przygotował specjalny "prezent", ogłaszając zaprzestanie rozwoju baz danych i innych aplikacji biznesowych na tę platformę.

Nowe pakiety oprogramowania Oracle - PeopleSoft, e-Business Suite, JD Edwards, Siebel, Hyperion - nie będą dostępne w wersjach na platformę Itanium, podobnie jak Oracle Fusion Applications. Warto przypomnieć, że podobną decyzję dotyczącą swoich produktów ogłosił przed rokiem Microsoft, a 2 lata temu - Red Hat. Ale przeszły one bez większego echa, bo wśród użytkowników serwerów z Itanium oprogramowanie tych producentów nie cieszyło się zbyt dużą popularnością. Inaczej jest w przypadku Oracle, którego bazy danych i aplikacje biznesowe są powszechnie wykorzystywane na tej platformie.

W swoim oświadczeniu Oracle poinformował, że decyzja o zaprzestaniu rozwoju oprogramowania została podjęta po "wielu rozmowach z kierownictwem Intela, którego przedstawiciele wyjaśnili, że dla firmy strategiczne znaczenie ma rozwój platformy x86, a Itanium zbliża się do końca swojego cyklu eksploatacji". Lecz Intel oficjalnie tego nie potwierdza. Paul Otellini, prezes Intela, podtrzymał wcześniejsze deklaracje, że platforma EPIC będzie rozwijana.

Zobacz również:

Dave Donatelli, wiceprezes HP powiedział: “Decyzja Oracle jest szokująca, bo może spowodować duże straty i problemy dla korporacji i instytucji rządowych, które zainwestowały w platformę Itanium i oprogramowanie Oracle". Z opinią taką zgadzają się niektórzy specjaliści. Crawford Del Prete, analityk z IDC mówi: "Donatelli ma rację. Wydaje się, że w konkurencji biznesowej z HP, Oracle zapomniał o użytkownikach".

Co to oznacza dla użytkowników?

Oracle zapewnia trzy poziomy wsparcia: Premier Support (5 lat od daty wprowadzenia oprogramowania na rynek), Extended Support (dodatkowe 3 lata, bez aktualizacji do nowych wersji sprzętu i oprogramowania, oferowanych przez niezależnych producentów) oraz tzw. Oracle Sustaining Support - tylko podstawowe

Ostatnie wersje oprogramowania Oracle na platformę Itanium
 • e-Business Suite 12.1
 • PeopleSoft 9.1
 • JD Edwards 9
 • Siebel 8.1
 • Hyperion 11.1
 • Agile 9.3
 • Agile for Process 6.0
 • Demantra 7.3

  gLog/OTM 6.2

 • Fusion Middleware 11gR1
 • Business Intelligence 11gR1
 • Oracle Database 11gR2

  My SQL 5.5

 • Enterprise Manager 11gR2
 • Oracle Rdb 7.3
 • Linux 5.6

wsparcie techniczne, bez jakichkolwiek nowych aktualizacji, lecz bez ograniczeń na czas trwania.

Listę z ostatnimi wersjami aplikacji na platformę Itanium - prezentujemy w ramce. Natomiast na stronie My Oracle Support zarejestrowani użytkownicy mogą dokładniej sprawdzić indywidualny termin zakończenia wsparcia, zależny od zakupionej wersji usługi.

Dla przykładu, ostatnie wersje PeopleSoft 9.1 i bazy danych Oracle 11gR2, dostępne na platformę Itanium, zostały wprowadzone na rynek jesienią 2009 r.

Od współpracy do konfrontacji

Jeszcze niedawno przedstawiciele Oracle i HP rozważali możliwości nawiązania ścisłego porozumienia, nawet w postaci oficjalnego sojuszu. Lecz po przejęciu Sun Microsystems przez Oracle (co oznaczało rozpoczęcie konkurencji z HP na polu serwerów), możliwości zacieśnienia współpracy znacznie osłabły. Oliwy do ognia dodało zatrudnienie przez Oracle Marka Hurda, prezesa HP, zwolnionego ze stanowiska po głośnej aferze. Natomiast stanowisko prezesa HP objął Leo Apotheker z SAP, firmy, która ostatnio przegrała proces sądowy z Oracle i ma jej zapłacić ogromne odszkodowanie w wysokości 1,3 mld USD.

Pojawiają się więc naturalne podejrzenia, że konflikt między HP a Oracle może mieć emocjonalne podłoże osobiste. Ale wydaje się, że najważniejsza jest konkurencja biznesowa. A Mark Hurd dobrze znał plany i problemy HP, i obecnie może tę wiedzę wykorzystywać do zwiększenia efektywności Oracle, rywalizując z HP.

Być może Oracle zdecyduje się wprowadzić np. specjalną ofertę migracji z systemów serwerowych Itanium na uniksowe Sun SPARC. Te ostatnie mają obecnie ok. 6% rynku platform uniksowych (HP i IBM mają po ok. 40% tego rynku).

Warto tu zauważyć, że Oracle ogłosił ostatnio wyniki III kw. roku finansowego (zakończonego w lutym) - przychody firmy wzrosły o 78%, tj. do poziomu 2,1 mld USD, a obroty o 37% (8,8 mld USD). Te bardzo dobre wyniki Oracle uzyskał jednak głównie ze sprzedaży licencji na oprogramowanie. W porównaniu z poprzednim kwartałem nastąpił spadek wartości sprzedaży sprzętu z 1,1 mld USD do ok. 1 mld USD, choć jednocześnie o 55% wzrosły marginesy zysku.


TOP 200