Oracle będzie wirtualizował

Miesiąc temu poznaliśmy skutki przejęcia przez Citrix firmy XenSource, a w listopadzie na konferencji OpenWorld Oracle zaprezentował własną strategię wirtualizacji.

Miesiąc temu poznaliśmy skutki przejęcia przez Citrix firmy XenSource, a w listopadzie na konferencji OpenWorld Oracle zaprezentował własną strategię wirtualizacji.

Oracle, widząc jak duży rynek stworzył dla firm oferujących rozwiązania do wirtualizacji serwerów, postanowił go im odebrać. Firma zaprezentowała oprogramowanie Oracle VM, na którym mają działać zarówno systemy Oracle, jak i aplikacje innych producentów. Jak jednak twierdzą przedstawiciele Oracle'a, jego oprogramowanie będzie proponować nawet trzykrotnie lepszą wydajność niż konkurencyjne pakiety do wirtualizacji. Jednocześnie Oracle zapewnia, że jego najważniejsze produkty, w tym Oracle Database, Oracle Fusion Middleware i Oracle Applications, zapewniają dobrą współpracę z Oracle VM.

Rozwiązanie to zawiera oprogramowanie serwera o otwartym dostępie do kodu źródłowego - bazujące na technologii Xen Hypervisor i własnej dystrybucji Unbreakable - oraz zintegrowaną, korzystającą z przeglądarki, internetową konsolę do zarządzania. Interfejs graficzny pozwala tworzyć i zarządzać grupami serwerów wirtualnych pracujących na systemach x86 i x86-64. Producent przygotował także fabrycznie skonfigurowane obrazy baz danych Oracle Database i systemu Oracle Enterprise Linux. Oracle VM - jako wirtualizowane systemy operacyjne - obsługuje wiele wersji Linuxa i Windows, w tym Oracle Enterprise Linux 4 i 5, Red Hat Enterprise Linux 3, 4 i 5, Windows 2003, Windows Server 2003 oraz Windows XP (na sprzęcie obsługiwanym przez mechanizm hypervisor).

Oprogramowanie można pobrać bezpłatnie ze stronyhttp://www.oracle.com/virtualization . Natomiast wsparcie techniczne Oracle VM jest wyceniane w zależności od liczby systemów. Obejmuje całodobową pomoc przez cały tydzień dla infrastruktury z jednym lub dwoma procesorami w cenie 499 USD rocznie za każdy system oraz 999 USD rocznie za system w przypadku rozwiązań z większą liczbą procesorów. Wsparcie dla Oracle VM zapowiedzieli: Intel, Dell, AMD, HP, NetApp, QLogic, Emulex, Pillar Data Systems i Liquid Computing.

Reakcja rynku...

Rynek przyjął nową ofertę Oracle'a z mieszanymi uczuciami. Analityk Galen Shreck z Forrester Research powiedział, że mimo iż Oracle ma pokaźną bazę klientów i wiele dobrych aplikacji, to trudno mu będzie ich przekonać, aby - korzystając z technologii Oracle VM - wirtualizowali aplikacje innych firm. Jeżeli oprogramowanie będzie wdrażane, to głównie do wirtualizacji aplikacji Oracle, zaś do pozostałych zastosowań użytkownicy będą wybierać rozwiązania oferowane przez VMware, Microsoft lub Citrix.

Przedstawiciele Microsoftu do nowej oferty Oracle'a podeszli dyplomatycznie. Patrick O'Rourke, Product Manager w Microsoft, odpowiedzialny za grupę produktów serwerowych i biznesowych, powiedział: "Dobrze, że klienci mają wybór. Rynek wirtualizacji wciąż rośnie i wkrótce coraz więcej firm będzie pokazywało swoje produkty do wirtualizacji". Microsoft zamierza wprowadzić w połowie 2008 r. własne oprogramowanie wirtualizacyjne Hyper-V dla Windows Server 2008 w wersji Standard, Enterprise i Datacenter. Z kolei Rebecca Wettemann z Nucleaus Research ocenia ruch Oracle'a jako naturalny, w związku z posiadaną już wcześniej przez tę firmę technologią przetwarzania rozproszonego. Jej zdaniem, producentowi będzie łatwo przyciągnąć dotychczasowych klientów zainteresowanych , ale raczej nie przekona on do swojej technologii firm już wykorzystujących inne systemy do wirtualizacji.

...i VMware

Firmą, której Oracle ze swoją ofertą najbardziej nadepnął na odcisk, jest VMware. Najwięcej konfuzji wywołały pogłoski, że Oracle - oferując własną platformę wirtualizacyjną - wycofa się ze wsparcia dla swoich aplikacji uruchamianych na konkurencyjnych platformach VMware, Microsoft lub nawet działającej na tym samym hypervisorze, ale oferowanym przez Red Hat. "Nie mamy planów wspierania naszych aplikacji na innych platformach wirtualizacyjnych" - powiedział Ed Screven, szef działu programistów w Oracle. Dodał też, że cena wsparcia dla rozwiązania Oracle'a jest na tyle atrakcyjna, iż klienci bez problemu będą mogli sobie na nią pozwolić.

Ta wypowiedź zdenerwowała Briana Stevensa, CTO w Red Hat: "Powinniśmy robić wszystko, aby popularyzować wirtualizację. My bez problemu wspieramy nasz system działający na VMware, chociaż oferujemy też własne rozwiązania, bo w ten sposób dajemy działom IT wybór. Tymczasem Oracle w ogóle wydaje się nie zauważać VMware. Czy tak zachowuje się firma, której ufamy i której rozwiązaniom powierzamy swoje cenne dane?". VMware przygotował własną odpowiedź w dokumencie "Dziesięć powodów, dlaczego bazy danych Oracle działają najlepiej na VMware", gdzie twierdzi, że tylko rozwiązanie VMware ESX Server jest w stanie zapewnić wydajność bliską tej, którą można uzyskać bez wirtualizacji.

Ed Screven wyjaśnia jednak, że brak wsparcia dla innych platform nie wynika ze strategii wobec konkurencji, ale z powodów związanych z obsługą klienta: "Najtrudniejsze problemy, z którymi spotykamy się, mają związek z systemem operacyjnym i warstwą wirtualizacji. Aby więc dostarczyć najlepszych wydajności i jakości usług, nie możemy wspierać wszystkich rozwiązań i zdecydowaliśmy o wsparciu tylko Oracle VM" - wyjaśnia. Jego zdaniem, nawet wspieranie rozwiązań wykorzystujących ten sam hypervisor Xen, jak Red Hat Enterprise Linux, również nie jest proste.

Brian Byun z VMware twierdzi, że problem nie dotyczy technologii, a polityki licencyjnej. Jego zdaniem, wspierając wirtualizację na konkurencyjnych platformach, Oracle ograniczyłby wpływy z licencji na serwery wieloprocesorowe. Dodał też, że wszyscy liczący się producenci, jak SAP, BEA Systems czy IBM, a nawet Microsoft, już dostosowali swoje polityki licencyjne do świata wirtualizacji. Kontrowersje na ten temat starał się uspokoić Larry Ellison, szef Oracle'a, który podczas telekonferencji z analitykami, zapytany konkretnie o kwestie wsparcia konkurencyjnych systemów, odpowiedział, że będzie ono kontynuowane.

Aplikacje warstwy pośredniej i bazy danych Oracle zgodne z Oracle VM

  • bazy danych Oracle Database 10.2.0.3 i 11.1
  • serwery aplikacji Oracle Application Server 10gR2 i 10gR3
  • oprogramowanie Oracle Enterprise Manager 10.2.0.4
  • oprogramowanie Oracle TimesTen 7.0.3.1;
  • narzędzia Oracle Berkeley DB 4.6
  • pakiety Oracle E-Business Suite 11.5.10 i 12
  • oprogramowanie Oracle PeopleSoft Enterprise 9.0
  • aplikacja PeopleTools 8.49.07 i nowsze
  • system Oracle Siebel CRM 8
  • oprogramowanie Oracle Hyperion 9.3.1


TOP 200