Oracle będzie sprzedawał preinstalowane bazy

Oracle ogłosił program, w ramach którego bazy danych firmy będą preinstalowane na markowych serwerach (server appliance). Oferta dotyczy bazy Oracle 8i w wersji Standard i Enterprise Edition. Według f...

Oracle ogłosił program, w ramach którego bazy danych firmy będą preinstalowane na markowych serwerach (server appliance). Oferta dotyczy bazy Oracle 8i w wersji Standard i Enterprise Edition. Według firmy, zakup wersji preinstalowanej oszczędzi klientom kłopotów z poprawną jej instalacją i konfiguracją. Dzięki praktycznej eliminacji systemu operacyjnego baza ma być także bezpieczniejsza i szybsza.

Firma liczy, że nabywcami Oracle Appliance będą m.in. firmy prowadzące działalność w Internecie, które w podobny sposób wykorzystują serwery WWW. Obecnie trwają rozmowy z dwoma polskimi producentami systemów wspomagających zarządzanie, aby certyfikować ich produkty do współpracy z rozwiązaniem Oracle Appliance. Przedstawiciele polskiego oddziału nie chcieli zdradzić ich nazw. Rozmowy mają zakończyć się na początku grudnia br.

Wraz z preinstalowaną bazą danych Oracle dostarczy rozszerzenia do pakietu aplikacji służących do zarządzania bazą - Oracle Enterprise Manager Appliance Pack i narzędzie Oracle Portal (dawniej Web DB), do udostępniania danych przez interfejs WWW.

Bazy będą preinstalowane tylko na serwerach PC, ale mogą pracować pod kontrolą okrojonego systemu operacyjnego Sun Solaris dla procesorów x86. "Rolą systemu będzie teraz jedynie uruchomienie serwera i obsługa procesów bazy danych" - tłumaczy Jarosław Siemiński z Oracle Polska. Oracle zamierza również zaoferować "gotowy" serwer plików, wykorzystujący ten sam rdzeń systemu i system IFS (Internet File System).

Rozwiązania Oracle Appliance mają być sprzedawane wyłącznie za pośrednictwem współpracujących z firmą Oracle producentów sprzętu: Fujitsu Siemens Computer, Dell Computer, Compaq Computer i Hewlett-Packard. "Największe zainteresowanie współpracą wykazuje Fujitsu Siemens" - mówi Grzegorz Rogaliński z Oracle Polska. Oracle określił już wymagania w stosunku do serwerów. Minimalna konfiguracja to procesor Pentium III Xeon z zegarem 700 MHz i 1 GB pamięci.

Inicjatywa jest na tyle nowa, że na konkretną ofertę trzeba będzie jeszcze poczekać. "W ciągu 6 tygodni zakończymy negocjacje z producentami sprzętu i oprogramowania. Wtedy też opracujemy strategię wprowadzenia Oracle Appliance na rynek" - mówi Grzegorz Rogaliński. Wszystko wskazuje na to, że inicjatywa Oracle Appliance jest swego rodzaju próbą przetestowania rynku. Nie wiadomo jeszcze, czy zaakceptuje on nowe rozwiązanie. Szacunki przedstawicieli firmy są ostrożne. Oracle liczy, że w ciągu roku polscy partnerzy sprzedadzą ok. 30 sztuk urządzeń Oracle Appliance.

***

<B>Odejście od NetWare</B>

Ostatnią bazą danych przygotowaną dla systemu NetWare będzie Oracle 8.17. Pojawi się ona pod koniec 2001 r. Przedstawiciele firmy nie planują natomiast przeniesienia na tę platformę wprowadzonej już bazy Oracle 9. Kierownictwo Oracle'a jako powody wycofania z NetWare podaje właśnie wprowadzenie dedykowanych urządzeń bazodanowych - Oracle Appliance. Ponadto baza danych Oracle cieszyła się zbyt małą popularnością wśród użytkowników NetWare. Alternatywą dla niej jest baza Pervasive SQL.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200