Oracle Polska i Akademia Leona Koźmińskiego wspierają wspólnie rozwój wiodących technologii IT

Akademia Leona Koźmińskiego i Oracle Polska podpisały umowę przewidującą, że oba podmioty poprowadzą wspólnie studia w zakresie dwóch technologii, które odrywają obecnie w przemyśle IT istotną rolę: Big Data i Artificial Intelligence.

Ocenia się, że podpisana umowa to szansa dla studentów na zdobycie wiedzy i doświadczenia oraz sprawdzenie swoich umiejętności w praktyce. Programy kształcenia specjalistów w zakresie tych dwóch technologii dopiero się tworzą, przy czym testowane są różne podejścia do studiów – od typowo technicznych po filozoficzne.

W Akademii Leona Koźmińskiego już drugi rok prowadzone są studia w tych zakresach. Big Data Analysis to zakres na studiach magisterskich z finansów, natomiast Artificial Intelligence in Digital Society to zakres na studiach licencjackich z zarządzania. Oba kierunki mają wymiar praktyczny. Oba kierunki w ALK są realizowane w języku angielskim. Na programie AI studiuje w Koźmińskim 88 osób, a Big Data - 69 osób. Uczelnia będzie rozwijać oba zakresy w związku z dużym zainteresowaniem ze strony kandydatów na studia z różnych krajów.

Zobacz również:

  • Prywatność w Apple powoduje straty finansowe dla wielu małych biznesów
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

Studenci realizują projekty we współpracy z partnerami merytorycznymi studiów, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na konkretne rozwiązania w swoich firmach. Od tego roku akademickiego partnerem strategicznym uczelni został Oracle Polska.

„Eksperci z Oracle Polska z doświadczeniem w zakresie AI i Big Data zasiądą w radzie programowej studiów i będą mieli realny wpływ na to, czego studenci będą się uczyć. – To bardzo cenny wkład, zwłaszcza że dopiero tworzymy podstawę programową wiedzy, która jest na tyle młoda, że nie ma ani sprawdzonych standardów kształcenia, ani nawet gotowych podręczników”, mówi prof. Aneta Hryckiewicz-Gontarczyk, liderka programu Big Data Analysis.

Z kolei dr hab. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska (liderka kierunku związanego z AI w Koźmińskim) twierdzi iż prawdziwym wyzwaniem dla studentów będą projekty badawcze inicjowane przez Oracle Polska, prowadzone pod nadzorem ekspertów ze strony partnera i wykładowców ALK. Zaprosimy do nich kilkunastu najlepszych studentów. To będzie takie laboratorium eksperymentalne z możliwością tworzenia zupełnie nowych zastosowań AI w praktyce.

„Kształcimy studentów tak, by znajdowali najlepszą pracę w zawodach, które dopiero się rodzą, o których sami jeszcze niewiele wiemy, ale właśnie dlatego robimy to wspólnie z ludźmi, którzy się na tym znają i z firmami, które potrafią wykorzystywać i monetyzować wiedzę z zakresu AI czy Big Data”, mówi rektor ALK prof. Witold Bielecki.

„Dwa miesiące temu poznaliśmy naukowców specjalizujących się w zagadnieniach AI i Data Science z Akademii Leona Koźmińskiego – komentuje Tomasz Przybyszewski, Regionalny Dyrektor Sprzedaży Oracle Cloud w Polsce i na Ukrainie. I dodaje, „Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak pracujemy z AI oraz w obszarze Data Science, jak nasze działania są różne, a z drugiej strony jak się zazębiają.

Źródło: Oracle

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200