Oracle-PeopleSoft: prawie wszystko jasne

Po trudnych tygodniach, kiedy w prasie pojawiły się informacje o prawie 5000 osób zwolnionych w firmie PeopleSoft w związku z przejęciem jej przez Oracle'a, nowy właściciel postanowił ukoić zszargane nerwy klientów przejmowanej firmy.

Po trudnych tygodniach, kiedy w prasie pojawiły się informacje o prawie 5000 osób zwolnionych w firmie PeopleSoft w związku z przejęciem jej przez Oracle'a, nowy właściciel postanowił ukoić zszargane nerwy klientów przejmowanej firmy.

Nowe produkty

Według słów Johna Wookeya, wiceprezesa Oracle'a ds. aplikacji, pakiet PeopleSoft Enterprise 8.9 ma pojawić się na rynku jeszcze w 2005 r. W przyszłym roku na rynek wejdą Oracle E-Business Suite 12, PeopleSoft Enterprise 9 i J.D. Edwards EnterpriseOne 8.12. Przedstawiciel Oracle'a zapewnił również, że użytkownicy PeopleSoft Enterprise, EnterpriseOne i PeopleSoft World mogą liczyć na wsparcie do 2013 r., a pakietu EnterpriseOne XE I 8.0 do lutego 2007 r.

Nowym klientom będą już rekomendowane rozwiązania wspomagające zarządzanie firmy Oracle. "Jeśli jednak wybiorą pakiety PeopleSoftu, chętnie im je dostarczymy" - przekonuje Larry Ellison, szef Oracle'a. Zaprzeczył także jakoby chciał zmienić ceny produktów przejętej firmy, tak by premiować własne rozwiązania. "Prawdopodobnie ceny ulegną nawet obniżce" - zapowiada.

Projekt Fusion

Najważniejszą informacją pochodzącą z firmy Oracle są jednak pierwsze doniesienia na temat strategii rozwoju po zakończeniu fuzji z PeopleSoftem. Projekt o kryptonimie Fusion już dziś został określony mianem "podjadania wisienek z tortów", czyli kompilacją najciekawszych funkcjonalności wbudowanych we wszystkich aplikacjach biznesowych sprzedawanych dziś przez Oracle i PeopleSoft.

"Nowa aplikacja będzie korzystała ze standardów internetowych, relacyjnej bazy danych i modelu zabezpieczeń opartych na rolach - tzw. role-based security model - wbudowanym w bazę danych. Chcemy wbudować zabezpieczenia zarówno w bazę, jak i warstwę pośrednią, aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw jednorazowego logowania - single sign-on - przy jednoczesnym zapobieganiu włamaniom na poziomie, jakiego nie zapewnia dziś nawet SAP" - zapowiada Larry Ellison. Podstawowe komponenty projektu Fusion zaczną pojawiać się na rynku począwszy od 2006 r. Pełen pakiet powinien pojawić się w roku 2008.

Zapowiedzi Oracle'a mogą świadczyć o tym, że rezygnuje on z integracji aplikacji PeopleSoftu z serwerem IBM WebSphere. Pośrednio potwierdza to sam Larry Ellison, mówiąc, że "nasze relacje z IBM uległy dramatycznej zmianie, choć zostanie rozszerzona współpraca z IBM Global Services". Podobnym zmianom ulec mają również relacje z Microsoftem. W przyszłości produkty PeopleSoftu będą pracowały także na MS SQL Server.


TOP 200