Oracle 11g beta

Jednym z ważniejszych wydarzeń tegorocznej konferencji Oracle OpenWorld była prezentacja funkcjonalności bazy Oracle 11g.

Jednym z ważniejszych wydarzeń tegorocznej konferencji Oracle OpenWorld była prezentacja funkcjonalności bazy Oracle 11g.

Tegoroczna edycja Oracle OpenWorld - największa w historii jak zapewnia organizator (41 tys. uczestników) - obfitowała w doniesienia o nowych inicjatywach biznesowych i rozwiązaniach technologicznych, jakie szykuje Oracle. Oczywistym jest, że dużym zainteresowaniem cieszyły się informacje o nowym wydaniu serwera baz danych Oracle 11g.

Mamienie betą

Do premiery jeszcze daleko, ale przedstawiciele Oracle nie mogli nie wykorzystać nadarzającej się okazji o podsycenia apetytu partnerów i klientów, zwłaszcza tych z zasobnymi portfelami. Finalna wersja Oracle 11g zawierać będzie ponad 800 nowych funkcji i rozwiązań technicznych.

"Naszym celem strategicznym jest stworzenie mechanizmów, które pozwoliłyby na skorzystanie z całych zasobów informatycznych ukrytych w poczcie, plikach multimedialnych czy arkuszach kalkulacyjnych" - zapewnił Chuck Rozwat, wiceprezes ds. technologii w Oracle. Z pewnością odniósł się do markowanych przez firmę już wcześniej informacji o jej planach związanych z rozwiązaniem Oracle Enterprise Search służącym do indeksowania i wyszukiwania dowolnych informacji w dowolnych zbiorach danych.

Baza 11g, jak na nową wersję przystało, ma być bardziej skalowalna niż jej dzisiejsza inkarnacja. Wiadomo jedynie tyle, że skalowanie ma iść w kierunku równoległego przetwarzania danych na coraz większej liczbie serwerów działających w klastrach, a więc zgodnie z duchem litery "g" w nazwie. Oracle 11g ma mieć także większą skalowalność dzięki mechanizmom dynamicznego zarządzania dostępem do aplikacji, co można próbować rozszyfrować jako automatyczne zarządzanie przydzielaniem sesji użytkowników do serwerów w klastrze.

Serwer zintegrowany

Podczas tegorocznej konferencji koncern zaprezentował kilka nowych narzędzi, które wejdą w skład przyszłego serwera baz danych. Jest to m.in. Configuration Support Manager, zbierający w jednym repozytorium dane na temat konfiguracji wszystkich usług i aplikacji używanych przez użytkownika. Innymi ciekawymi rozwiązaniami są Content Data Base i Records Data Base - dwa systemy uzupełniające funkcjonalność aplikacji do zarządzania treścią o rozbudowane możliwości publikacji i zarządzania dostępem do dokumentów.

Wzorem Microsoftu Oracle w serwerze 11g zamierza zintegrować serwer hurtowni danych, serwer analityczny, serwer raportowy oraz narzędzia analityczne. Rozwiązanie, które ma nosić nazwę Business Intelligence Enterprise Search, pozwoli na tworzenie interaktywnych zestawień graficznych, wzbogaconych o możliwość pogłębiania wyszukiwań, łatwego tworzenia odniesień z poziomu tabel do innych aplikacji, a także personalizację interfejsu w oparciu o role biznesowe użytkownika. Ciekawe wrażenie robi także moduł Application Express, który pozwala użytkownikom na budowanie przy użyciu szablonów prostych aplikacji.

Koncern Oracle niedawno uruchomił program kwalifikowanych betatestów nowego produktu. Biorąc pod uwagę trzyletni okres pomiędzy ostatnimi premierami serwerów baz danych (Oracle 9 i Oracle 10g z 2004 r.) należy się spodziewać, że wersja 10g dostępna będzie najwcześniej na wiosnę 2007 r.


TOP 200