Opuszczone UWB

Ultra-wideband, technologia przesyłania danych na krótkie odległości drogą radiową (z którą wiązano do niedawna duże nadzieje) przeżywa obecnie trudne chwile, po tym, gdy z jej dalszego rozwijania wycofała się znana firma Texas Instruments.

Texas Instruments wystąpił jednocześnie ze stowarzyszenia Wimedia Alliance, które wspiera i promuje technologię UWB. Firma informuje, że jedyną technologią radiową, jaką zamierza się zajmować, jest 802.1n. Podobną decyzję podjęła niedawno grupa Bluetooth SIG, rezygnując z technologii UWB na rzecz połączeń opartych na standardzie 802.11.n.

Texas Instruments podjął decyzję po przyjrzeniu się wynikom testów technologii UWB, prowadzonych zarówno przez siebie, jak i przez szereg innych ośrodków na całym świecie. Pokazują one, że technologia może rzeczywiście transmitować dane z szybkością do 480 Mb/s, ale tylko w warunkach laboratoryjnych. W opinii firmy do produktów komercyjnych UWB oferujących taką przepustowość jest jeszcze daleka droga.

Warto w tym momencie przypomnieć, że wiele firm analitycznych przewidywało pięć lat temu, iż obroty na rynku urządzeń UWB wyniosą w 2007 r. 1,39 mld USD, a w rękach użytkowników znajdzie się w 2007 r. 45,1 mln sztuk takich urządzeń. Dzisiaj widać, jak bardzo te przewidywania były błędne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200