Opus, czyli Unisys równolegle z Intelem

Unisys wprowadza na rynek nową rodzinę komputerów o masowym przetwarzaniu równoległym (MPP) - Open Parallel Unisys Server (OPUS). Opus, wspólne dzieło firm Intel i Unisys powstał w ciągu 20 miesięcy. Podstawowe informacje o nowym produkcie podał James Unruh, prezes Unisys na konferencji prasowej, która odbyła się w Paryżu i Nowym Jorku za pośrednictwem satelity.

Unisys wprowadza na rynek nową rodzinę komputerów o masowym przetwarzaniu równoległym (MPP) - Open Parallel Unisys Server (OPUS). Opus, wspólne dzieło firm Intel i Unisys powstał w ciągu 20 miesięcy. Podstawowe informacje o nowym produkcie podał James Unruh, prezes Unisys na konferencji prasowej, która odbyła się w Paryżu i Nowym Jorku za pośrednictwem satelity.

Opus może wykonywać równocześnie wiele zadań rozdzielonych na poszczególne jednostki lub wykonywać jedno duże zadanie, dzieląc jego wykonanie na poszczególne moduły. Jednostka składa się z samodzielnych modułów (do 64), z których każdy ma własny procesor Pentium, pamięć (do 64 MB) i blok I/O w standardzie Ethernet i SCSI-2. System można łatwo rozbudować przez dodanie kolejnych modułów. System równoległego przetwarzania może być zarządzany z pojedynczego komputera biurkowego z interfejsem graficznym opartym o X-Windows. Opus pracuje pod kontrolą systemu SVRY/MK zgodnego z systemem UNIX System V Release 4.0. Mikrojądro systemu zostało opracowane wspólnie przez Unisys, Navella i Chorus Systems.

Typowymi zastosowaniami Opusa są np. analiza danych finansowych przedsiębiorstwa lub monitorowanie ruchu pasażerskiego linii lotniczych. Są to więc zastosowania, gdzie występują liczne i złożone zapytania, z wielu terminali, dotyczące dużych baz danych. Szczególnie istotną cechą nowego systemu jest możliwość analizowania dużych baz danych w czasie rzeczywistym. Opus współpracuje z sieciami IBM SNA i TCP/IP.

Według Alana Lutza, prezesa Computer Systems Group, działu Unisysu, należy oczekiwać dynamicznego rozwoju sektora rynku, który określany jest mianem Decision Support Solutions (rozwiązania wspomagające podejmowanie decyzji). Właśnie z myślą o tym rynku został opracowany Opus. Ważną zaletą Opusa w zastosowaniach w przedsiębiorstwach jest jego skalowalność, dzięki której ta sama aplikacja będzie mogła być uruchamiana na systemach o różnej wielkości.

System przetwarzania równoległego Opus będzie wdrażany i serwisowany przez Unisys i Intela. Unisys będzie dążył do tego, aby nowy system operacyjny Opus SVR4/MK stał się standardem obsługi przetwarzania równoległego.

Andy Grove, szef Intela, powiedział, że Opus będzie obsługiwać systemy baz danych Oraclea, Informixa i Sybasea. Przygotowywane są również inne wersje Unixa. W przyszłości będzie można zainstalować w komputerach rodziny Opus 16-128 procesorów P6.

Alan Lutz zapytany o najważniejsze nowatorskie cechy prezentowanego rozwiązania stwierdził, że należy do nich w współpraca z systemami zarządzania bazami danych różnych producentów oraz możliwość pracy pod systemem Unix, VMS i Windows NT. Czym Opus różni się od mainframe? Andy Grove wymienił takie cechy, jak: system operacyjny, procesory i segment rynku, dla którego Opus jest przeznaczony. Według Jamesa Unruha, Unisys skupi się w przyszłości na usługach serwisowych, konsultingowych oraz usprawnianiu i automatyzacji procesów w przedsiębiorstwach (re-engineering). Określił przyszły profil firmy jako "information management company".

Komputer Opus z ośmioma procesorami i 40 GB pamięci dyskowych wraz z systemem operacyjnym i konsolą jest dostępny na rynku w cenie od 685 tys. USD. Unisys oferuje również szkolenia, konsultacje i integracje systemów, w skład których wchodzi Opus.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200