Opublikowano kolejną listę Top500

Na liście Top500 (najszybsze superkomputery na świecie) pierwsza dziesiątka pozostała taka sama, ale na dalszych miejscach doszło do dużych przetasowań, główne za sprawą superkomputerów klasy mid-range wyposażonych w najnowsze układy GPU.

Jest to już 49. edycja konkursu Top500.org, który rozgrywany jest dwa razy w roku. Pierwsze miejsce na liście najszybszych superkomputerów na świecie zachował chiński system obliczeniowy Sunway TaihuLight, którego wydajność wynosi 93-petaflopsów. Tuz za nim uplasował się drugi chiński superkomputer. Nosi nazwę Tianhe 2 i potrafi przetwarzać dane z szybkością 33,9 petaflopsów

I tu niespodzianka. Na trzecie miejsce wskoczył superkomputer Cray XC50, który w ostatnim czasie podwoił swoją wydajność i może się obecnie pochwalić wydajnością prawie 20 petaflopsów (dokładnie 19,6 petaflopsów).

Zobacz również:

  • Powstał jeden z najszybszych na świecie akceleratorów aplikacji AI
  • Frontier i Aurora na pierwszych miejscach listy TOP500
  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards

Warto odnotować fakt, że na liście Top500 coraz większą rolę zaczynają odgrywać superkomputery klasy mid-range. Od ostatniej edycji konkursu do pierwszej pięćsetki superkomputerów wskoczyło aż 108 takich systemów obliczeniowych. Są to wszystko superkomputery, który pracują szybciej od zajmującego ostanie miejsce na liście systemu chińskiego obliczeniowego noszącego nazwę Sugon TC6000 (432 teraflopsów).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200