Optymistyczny początek roku

IBM, Digital, Sun, Microsoft i Intel mogą z zadowoleniem podsumować miniony kwartał. Mniej udany był ten okres dla Compaqa.

IBM, Digital, Sun, Microsoft i Intel mogą z zadowoleniem podsumować miniony kwartał. Mniej udany był ten okres dla Compaqa.

Według specjalistów z Wall Street przewidywany zysk IBM w pierwszym kwartale miał wynosić ok. 900 mln USD. Zamiast tego firma osiągnęła 1,3 mld USD dochodów. Zyski wzrosły o 18% w stosunku do odpowiedniego okresu ubiegłego roku. Dochody ze sprzedaży mainframe'ów zwiększyły się o 25% w porównaniu z I kw. roku 1994. W związku z szybkim spadkiem cen, sprzedaż System/390 MIPD wrosła o 70%. "Niewielki poziom wzrostu" uzyskał nawet oddział komputerów osobistych IBM. Jednakże dopiero w 1996 r. dział ten osiągnie zyski zbliżone do poziomu dochodów odpowiedniego oddziału Compaqa.

Digital osiągnął zysk w wysokości 74 mln USD. Dzięki dobrym wynikom z dwóch ostatnich kwartałów Digital może zakończyć rok z dużo lepszymi wynikami niż poprzednio. Dobrej kondycji firmy należy upatrywać we wzroście sprzedaży komputerów PC oraz systemów opartych na procesorach Alpha. W I kwartale ubiegłego roku dochody Digitala wrosły zaledwie o 6%.

Compaq, lider w sprzedaży systemów biurkowych, zakończył I kw. ze wzrostem dochodów o 30% w stosunku do odpowiedniego okresu ub. r. Wyniki te jednak są niższe niż przewidywano. Według szefów firmy jest to spowodowane przeprowadzaniem zmiany oferty. W II kwartale br. Compaq rozpoczyna produkcję nowych linii sprzętu PC. Zamierza także wysprzedać wszystkie stare modele, których łączna wartość wynosi ok. 2,1 mld USD.

Pomyślnie zakończył się pierwszy kwartał dla Intel Corp. Największy światowy producent procesorów zarobił 889 mln USD, o 44% więcej niż w ubiegłym roku. Wyniki te przerosły znacznie oczekiwania analityków rynku. Obroty Intela osiągnęły 3,56 mld USD. W poprzednim kwartale Intel zmuszony był przeznaczyć 475 mln USD na wymianę wadliwych Pentium, co oznaczało 37% spadek w zyskach.


TOP 200