Optymistyczne prognozy Gartnera dotyczące rynku IT

Gartner przewiduje, że globalne wydatki na IT zbliżą się w tym roku do kwoty 4,5 bln USD, czyli będą wyższe o 5,1% w porównaniu z zeszłym rokiem. Jednocześnie wymienia trzy segmenty tego rynku, w których obroty będą rosły najszybciej. To oprogramowanie dla przedsiębiorstw, usługi IT i systemy obsługujące centra danych.

Grafika: Nicholas Cappello/Unsplash

Największy wzrost obrotów zostanie odnotowany w segmencie oprogramowania dla przedsiębiorstw, bo aż o 11%. Kwotowo będzie to 672 mld USD. To duży skok. Warto jednak pamiętać, że Gartner włącza do tego segmentu cały rynek chmurowy, który jak wiadomo rozwija się cały czas bardzo dynamicznie i od 2020 roku obroty na nim są większe niż rynku oprogramowania obsługującego inne niż chmurowe środowiska pracy.

Gartner przewiduje przy tym, że do 2025 roku obroty na tym rynku będą dwa razy większe niż na rynku oprogramowania obsługującego standardowe centra danych, ponieważ firmy decydują się coraz częściej na rozwiązania typu SaaS (oprogramowanie jako usługa).

Zobacz również:

  • Doświadczenia z przeszłości gwarancją sukcesu przyszłości
  • Gartner: rządowe wydatki na IT wzrosną o 5% w 2022 r.
  • Jak zabezpieczać systemy OT

Obroty na rynku systemów obsługujących centra danych wyniosą 226 mld USD i wzrosną o 4,7%. Największą kwotowo pozycją na rynku IT będą w 2022 roku usługi komunikacyjne, które według szacunków wyniosą 1,46 bln USD (wzrost o zaledwie 1,3% w porównaniu z 2021 rokiem). Rynek zarządzanych i konsultingowych usług IT jest na drugim miejscu pod względem wzrostu wydatków w 2022 roku. Oczekuje się, że wzrośnie o 7,9% rocznie do kwoty 1,28 bln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200