Optymalizacja sieci WAN

Dla większości firm termin "WAN" oznacza drogie, wolne i kosztowne łącze do dostawcy usług internetowych (ISP). Niestety, sam protokół TCP/IP nie dba zbytnio o jakość transmisji, i o ile nie skorzystamy z dodatkowego rozwiązania, wszystkie aplikacje będą jednakowo przezeń obsługiwane.

Wiadomo, że krytyczne z punku widzenia biznesu aplikacje powinny być lepiej traktowane niż np. strony www otwierane dla zabicia czasu przez pracowników, czy dane przesyłane przez komunikatory internetowe. Istotnym problemem w kwestii jakości naszego łącza może być też ruch peer-to-peer czy koszmar każdego administratora - zainfekowany komputer rozsyłający własnym silnikiem SMTP spam w ramach sieci bot-net.

Inną wadą protokołu TCP/IP jest to, że zbyt prosto traktuje problem przeciążenia łącza. Zaczyna przesyłać wolno dane i stopniowo zwiększa szybkość transmisji do wartości, przy której zaczną ginąć ramki danych. Pakiety, które nie dotarły, muszą zostać przesłane ponownie, co dodatkowo obciąża łącze. W dobie i krytycznych aplikacji dostarczanych z zewnętrznych serwerów jako usługa (SaaS), warto poszukać rozwiązania pozwalającego na optymalizację ruchu między firmą a resztą świata. Niektóre techniki łatwo da się zaimplementować bez ponoszenia dużych wydatków, niemniej jednak zaawansowana optymalizacja sieci WAN wiąże się z inwestycją w WOC (WAN Optimization Controller) lub WOS (WAN Optimization System).

Usunąć co zbędne (deduplikacja)

Bardzo duża część danych przesyłanych przez łącze WAN jest redundantna. Typowa kopia zapasowa serwera ma wiele instancji tego samego dokumentu, arkusza czy plików pdf, różniących się tylko lokalizacją, w której zostały zapisane. Często zdarza się, że te same dane są przesyłane wielokrotnie (dokumenty, prezentacje, inne pliki, czy nawet po prostu powtarzające się bloki czy bajty danych). Deduplikacja polega na eliminacji redundantnych danych (na ogół na poziomie bloków bajtów), a zamiast przesłania jeszcze raz tego samego strumienia danych, przesyłana jest tylko referencja do niego.

Zapamiętać dane po obu stronach łącza (caching)

Optymalizacja sieci WAN

Typowa architektura zoptymalizowanej sieci korporacyjnej

Pamięć cache jest istotnym elementem optymalizacji WAN. Pozwala redukować obciążenie centrum danych, ponieważ kopia pliku jest przechowywana w urządzeniach na obu końcach sieci WAN, natomiast między nimi są wymieniane informacje o zmianach, a nie całe pliki. Rozwiązanie pozwala też na pracę z plikiem mimo przerwanego łącza - użytkownik pracuje na jego lokalnej kopii, a po przywróceniu łącza następuje synchronizacja. Urządzenia WOC klasy enterprise mogą przechowywać w ten sposób ponad 1 TB danych.

Przy wyborze rozwiązania dobrze jest zorientować się, czy będzie ono w stanie również stanowić proxy dla zaszyfrowanych transmisji (np. SSL).

Kompresja danych (compression)

Jak nietrudno się domyślić, celem tej techniki jest przesyłanie skompresowanych danych i ich późniejsza dekompresja. Oczywiście, niewiele ona pomoże danym binarnym (pliki audio-wideo czy zdjęcia jpg), ale w przypadku tekstu rozmiar przesyłanych danych może zmaleć nawet o połowę.


TOP 200