Optymalizacja aplikacji sieci

Obecnie ambitne projekty IT - w rodzaju wirtualizacji serwerów i pamięci czy konsolidacji centrów danych - maja jedną rzecz wspólną: duże obciążenie wydajności aplikacji. To mocno frustrujące doświadczenie, kiedy ich wydajność spada poniżej akceptowalnego poziomu. Prezentujemy najlepsze praktyki w implementacji rozwiązań przyspieszających i optymalizujących działanie aplikacji.

Narzędzia do przyspieszania powolnych aplikacji najczęściej dzieli się na dwie kategorie: kontrolery przyspieszające dostarczanie aplikacji - zaprojektowane do równoważenia obciążeń serwerów, oraz rozwiązania do optymalizacji WAN - opracowane w celu przeciwdziałania opóźnieniom w sieci i tworzeniu się zatorów. Oba rodzaje odnoszą się do innych problemów z wydajnością. Load balancery i rozwiązania zarządzające ruchem są uruchamiane w centrach danych przede wszystkim po to, by poprawić wydajność aplikacji webowych, do których użytkownicy mają dostęp przez internet. Urządzenia WAN są z kolei stosowane symetrycznie (na obu końcach łącza) i zwykle wykorzystują takie techniki, jak caching, kompresja danych i akceleracja protokołów - do zwiększenia wydajności aplikacji, do których użytkownicy mają dostęp przez dedykowane łącze WAN. W miarę upływu czasu granice między kategoriami nieco się rozmyły, bo użytkownicy mają teraz dostęp do aplikacji biznesowych zarówno przez prywatne, jak i publiczne sieci. Ponadto w sprzęcie do centrum danych i urządzeniach WAN pojawiły się te same funkcje, takie jak kompresja i optymalizacja SSL.

Poniżej wskazówki dotyczące wprowadzania do sieci i centrów danych rozwiązań przyspieszających i optymalizujących działanie aplikacji:

1. Określ swoje cele

Sposobów na przyspieszenie działania aplikacji jest wiele. Dla kogoś zmniejszenie wykorzystania pasma WAN i obniżenie miesięcznych opłat może być głównym celem. Dla kogoś innego najważniejsze może być przyspieszenie transferu danych. Jeszcze dla innych najbardziej istotne będzie skrócenie czasu odpowiedzi aplikacji.

Także decyzja, gdzie umiejscowić w systemie akcelerację, wymaga rozwagi: akceleratory w centrum danych, dwa urządzenia na obu końcach łącza WAN, czy nawet oprogramowanie klienckie na komputerach pracowników zdalnych. Zidentyfikowanie najbardziej wąskich gardeł w sieci pomoże w decyzji, która część sieci powinna odnieść największe korzyści z optymalizacji.

Warto także zastanowić się, czy akceleracja aplikacji będzie dopełniać w firmie inne projekty IT. Na przykład wiele przedsiębiorstw jest w trakcie procesu konsolidacji serwerów i przenosi sprzęt z oddziałów do scentralizowanego centrum danych. Symetrycznie skonfigurowane na łączu WAN urządzenia akceleracji aplikacji zredukują znacznie czas odpowiedzi i dadzą użytkownikom w zdalnych oddziałach wrażenie pracy w sieci lokalnej. Przyspieszenie działania aplikacji może też pomóc we wdrożeniu w przedsiębiorstwie komunikacji VoIP i wideo, przez nadanie wyższych priorytetów odpowiedniemu ruchowi oraz obniżenie opóźnień i ich fluktuacji (jitter).


TOP 200