Optyczny jak magnetyczny

Napęd Toshiby umożliwia wielokrotny zapis 2,6 GB danych na dysku optycznym DVD-RAM

Napęd Toshiby umożliwia wielokrotny zapis 2,6 GB danych na dysku optycznym DVD-RAM.

Toshiba SD-W1101 jest jednym z pierwszych dostępnych na rynku napędów DVD-RAM, który wykorzystuje dyski wielokrotnego zapisu o pojemności 2,6 lub 5,2 GB w wersji dwustronnej. Jest wyposażony w interfejs SCSI-2 i umożliwia również odczyt płyt CD-ROM, CD-R i CD-RW z maksymalną 16-krotną prędkością.

SD-W1101 jest prekursorem urządzeń, które mają wkrótce zastąpić mag-netowidy, umożliwiając zapis/odczyt informacji w formacie cyfrowym na dyskach optycznych zamiast danych analogowych na taśmach magnetycznych. Napęd jest przeznaczony do instalacji w komputerach lub urządzeniach pamięci masowych, np. bibliotekach wykorzystujących płyty optyczne tzw. jukebox. Odtwarzanie filmów DVD wymaga ponadto karty dekodera MPEG-2 i odpowiedniego oprogramowania. Elementy te nie wchodzą w skład zestawu.

Praca napędu jest kontrolowana przez dołączony program UDF! firmy Software Architect, umożliwiający kopiowanie plików przy użyciu metody drag&drop, i program DVD for Windows, który powoduje, że w oknie Mój Komputer pojawiają się dwie ikony symbolizujące napęd. Jedna z nich to napęd zapisywalnych, wymiennych dysków optycznych DVD-RAM, druga symbolizuje czytnik DVD-ROM, CD-ROM, CD-Audio itp.

Dyski DVD-RAM są umieszczone na stałe w ochronnym opakowaniu, które jest wkładane do SD-W1101, urządzenia o wymiarach typowego CD-ROM. Stolik wysuwany z napędu pozwala na umieszczenie zarówno dysku DVD-RAM, jak i niczym nie chronionych płyt CD-ROM, CD-R lub CD-RW. Kaseta ochronna może zawierać pojedynczy, preformatowany dysk optyczny o nominalnej pojemności 2,6 GB (po sformatowaniu wg FAT16 pojemność wynosi 2,31 GB) lub dwa takie dyski o łącznej pojemności 5,2 GB, które trzeba przekręcać o 180° przed ułożeniem na stoliku, by wykorzystać całkowitą pojemność.

Testowe kopiowanie katalogu zawierającego pliki o łącznej pojemności 50 MB z dysku komputera na dysk optyczny DVD-RAM trwało zaledwie 3 min i 40 sek. Natomiast przeniesie-nie tego katalogu w odwrotnym kierunku - z DVD-RAM na dysk twardy - zajęło 50 sek. Nominalny, średni czas dostępu do danych wynosi dla DVD 150 ms, a przy pracy w trybie CD-ROM - 140 ms.

Do obsługi zagęszczonego zapisu/ odczytu w formacie DVD-RAM napęd Toshiba SD-W1101 jest wyposażony w dwie diody laserowe o różnej długości fal (650 nm i 780 nm). Mimo to, ma on niski pobór mocy wynoszący zaledwie 6,6 W (maksymalnie 11 W). Napęd może być instalowany w pozycji pionowej lub poziomej.

<hr size=1 noshade>Napęd DVD-RAM typ SD-W1101

Producent: Toshiba

Dystrybutor: ,

tel. (+22) 675 55 15

faks (+22) 675 43 10

www.alstor.com.pl

Ceny: Napęd 2676 zł + VAT

Dysk DVD RAM 2,6 GB 105 zł

Dysk DVD RAM 5,2 GB ok. 166 zł