Optyczne modulatory

Intel opracował technologię, która pozwala przy użyciu krzemu przesyłać wiązki światła z bardzo dużą szybkością, odpowiadającą częstotliwości kilku GHz. Umożliwi to konstruowanie wydajnych serwerów i pecetów, wyposażonych w fotoniczne połączenia.

W artykule opublikowanym niedawno w magazynie Nature, Intel ujawnił szczegóły budowy fotonicznego modulatora opartego na krzemie, który używa światła do emitowania strumieni danych. Modulator działa w podobny sposób jak tradycyjne układy scalone, które używają jednak do tego celu impulsów elektrycznych. Intel zbudował modulator pracujący z częstotliwością 1GHz. Jest to duży postęp, ponieważ najszybsze fotoniczne modulatory pracowały do tej pory z częstotliwością 20 MHz.

Modulator pracuje podobnie jak migawka stosowana w aparatach fotograficznych, blokując lub odblokowując wiązkę światła, czyli generując sygnał odpowiadający logicznym poziomom "0" lub "1". Modulator zachowuje się jak klasyczny przerzutnik 0/1, stosowany w klasycznych układach elektronicznych.

Zobacz również:

  • Powstała najnowocześniejsza na świecie fabryka chipów
  • W technologii ważna jest wolność wyboru

Nowa technologia może znaleźć zastosowanie w urządzeniach optycznych, które są najczęściej stosowane w poważnych i drogich wdrożeniach, takich jak podmorskie kable. Połączenia oparte na światłowodach oferują duże większe przepustowości niż kable miedziane i ich zaletą jest też to, że nie są podatne na zakłócenia. Jedyną wadą takich rozwiązań jest to, że są drogie. Ale za szybkość trzeba płacić.

Jednak dzięki technologii opracowanej przez Intel, połączenia światłowodowe mogą stanieć. Modulatory fotoniczne będą przy tym na tyle małe, że będzie je można wprowadzić do serwerów, a następnie być może do pecetów.

Jest to jednak jeszcze daleka przyszłość. Intel będzie musiał zwiększyć częstotliwość pracy modulatora do 10 GHz. Dopiero wtedy będzie można myśleć o wprowadzeniu tej technologii do serwerów. A może to nastąpić dopiero pod koniec tej dekady.

Jeśli tak się stanie, to w serwerach pojawią się optyczne połączenia pracujące z bardzo dużymi szybkościami. Będą one przy tym oparte na technice multipleksowania sygnałów, która polega w największym uproszczeniu na tym, że wiele sygnałów optycznych (każdy o różnej długości) jest przesyłanych przez ten sam światłowód. Serwery w dosłownym tego słowa znaczeniu "skurczą" się, zajmując coraz mniej miejsca.

Intel zamierza udostępnić więcej danych na temat nowej technologii na najbliższym spotkaniu Intel Developer Forum, które odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200