Optimus zainwestuje 50 mln USD w swoją podstawową działalność

Fundusze na ten cel spółka zamierza odzyskać ze swoich inwestycji w nieruchomości. Ponadto Optimus rozważa zaoferowanie komputerów z dostępem do Internetu, za które formą płatności byłyby niewysokie miesięczne opłaty abonamentowe.

Optimus SA w ciągu 2 lat odsprzeda posiadane nieruchomości i uzyskane z tej operacji pieniądze - ok. 50 mln USD - przeznaczy na doinwestowanie podstawowych dziedzin swojej działalności - poinformowała agencja Reuters.

Jedną z dziedzin działalności grupy Optimus, oprócz produkcji komputerów, działalności internetowej i usług integracji systemów, były inwestycje w nieruchomości. Reuters przytacza wypowiedź Leszka Wrońskiego, wiceprezesa spółki, który stwierdził, że jego firma "zamierza reinwestować te środki i w ciągu 24 miesięcy przeznaczyć na kluczowe dziedziny działalności".

Spółka zamierza rozwijać działalność internetową, ze szczególnym uwzględnieniem handlu elektronicznego i dołoży starań, aby jej portal Onet.pl utrzymał czołową pozycję na rynku - dodał przedstawiciel Optimusa. Portal ten należy do firmy Optimus Pascal, w której Optimus ma 75% udziałów. Aby wzmocnić tę firmę, kierownictwo spółki poszukuje dla niej partnera branżowego, którego wybór ma nastąpić do połowy br.

W zeszłym roku Optimus sprzedał mniej komputerów PC (91 tys.) niż w roku 1998 (102 tys.). Przedstawiciele firmy twierdzą jednak, że sprzedaż komputerów stanowi jedynie platformę do budowania tzw. społeczności internetowej wokół jej portalu - podaje Reuters. Aby osiągnąć większy współczynnik popularności Internetu wśród polskich użytkowników, spółka rozważa również zaoferowanie komputerów z dostępem do Internetu, za które formą płatności byłyby niewysokie miesięczne opłaty abonamentowe. Byłoby to działanie podobne do popularnych w Stanach Zjednoczonych akcji tzw. free PC. Optimus prowadzi już rozmowy z odpowiednimi instytucjami finansowymi i operatorem telekomunikacyjnym.

Ponadto Optimus rozważa wydzielenie działalności produkcyjnej i znalezienie dla spółki produkującej komputery PC zewnętrznego inwestora - podaje Reuters.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200