Optimus z Pentium

Od pewnego czasu na naszym rynku dostępna jest nowa, wyposażona w procesory Pentium, seria szybkich komputerów Optimusa. Modele wydają się być interesujące - zostały opatrzone godłem "Teraz Polska" i choć charakteryzują się umiarkowaną ceną, sprawiają wrażenie, że są przeznaczone dla wysoce wymagających użytkowników.

Od pewnego czasu na naszym rynku dostępna jest nowa, wyposażona w procesory Pentium, seria szybkich komputerów Optimusa. Modele wydają się być interesujące - zostały opatrzone godłem "Teraz Polska" i choć charakteryzują się umiarkowaną ceną, sprawiają wrażenie, że są przeznaczone dla wysoce wymagających użytkowników.

Komputery z procesorem Pentium sprzedawane są w konfiguracjach, których cechą wspólną jest obecność procesora Intel Pentium 60 lub 90 MHz, zintegrowanego sterownika Fast SCSI II, 8 MB RAM na płycie głównej (w konfiguracji podstawowej) oraz szybkiego napędu dysków CD-ROM (potrójna prędkość). Nadają się one do zastosowań DTP, obróbki profesjonalnej grafiki, prac inżynierskich itd. Ponadto, jak przystało na nowoczesne konstrukcje, komputery te mają płyty główne z szyną PCI, dyski twarde SCSI o dużych pojemnościach (540 MB lub więcej) oraz wydajne kontrolery Adaptec (Fast SCSI-2), które standardowo uzupełniane są rewelacyjnym, jak na tę klasę cenową sprzętu, sterownikiem graficznym Matrox SVGA.

Podobnie jak inne komputery z Nowego Sącza, modele z Pentium są standardowo wyposażane w MS DOS 6.22, 3.11 PL, a uzupełnieniem systemów jest mysz, anglo- i polskojęzyczna dokumentacja oraz komplet sterowników dla zamontowanych peryferiów.

Pierwsze spotkanie

Mimo zastosowania dobrych podzespołów, trudno jest powstrzymać się od kilku uwag pod adresem producenta. Pierwszy zarzut dotyczy dołączonej do komputera znakomitej pod innymi względami polskojęzycznej dokumentacji, w której nie ma ani słowa o konfiguracji portu SCSI, cechach procesorów Pentium, zaletach karty Matrox itd., gdyż wszystko co zostało napisane traktuje wyłącznie o maszynach z serii 486. Drugi zarzut dotyczy braku na tylnej ściance obudowy komputera jakichkolwiek informacji o przeznaczeniu znajdujących się tam gniazd, co niektórym użytkownikom może sprawić kłopot.

Na szczęście montaż opisywanego modelu nie odbiega od normy, toteż gniazda i wtyczki można szybko połączyć. Po ok. 10 minutach miałem na biurku całkowicie złożony komputer.

Wrażenia użytkowe

Opisywany komputer został zaprojektowany zgodnie z zasadą Plug and Play ("Włącz i używaj"). Przewidziano w nim wiele ułatwień pozwalających na szybki montaż dodatkowych podzespołów oraz udogodnień typowych dla maszyn z górnej półki cenowej. Komputer wyposażono niemal we wszystko, co tej klasy zestaw powinien zawierać. Tak jak w zachodnich komputerach, systemy DOS i Windows są preinstalowane fabrycznie, a użytkownik zwolniony jest z konieczności wykonywania kopii zapasowych oprogramowania.

Niestety komputer Optimusa wydaje się być przeznaczonym wyłącznie dla użytkowników, którzy preferują pracę w środowisku Windows lub Windows NT i "kichają" na inne systemy operacyjne. Nosi on zresztą znaczek MS Windows Compatible, co świadczy o uznaniu jakie model ten zyskał w oczach Microsoftu. Podczas przeprowadzonych prób, OS/2 Warp nie potrafił np. rozpoznać napędu CD-ROM firmy NEC, zaś "pod DOS-em" nie udało się żadnym sposobem wygospodarować więcej wolnej pamięci podstawowej niż ok. 580 MB.

W tym ostatnim przypadku przyczyna jest prozaiczna - każde z urządzeń zamontowanych w komputerze wymaga dodatkowego zajmującego pamięć sterownika. Natomiast karta wideo nie dość, że nie pozwala, nawet takim programom jak QEMM, "ukraść" sobie choć kilobajta, to jeszcze została tak skonfigurowana, iż zajmuje część obszaru UMB, który w prostszych konstrukcjach udaje się wykorzystać.

W sumie więc Optimus okazał się specjalizowaną maszyną, opracowaną dla jednego systemu operacyjnego. Co będzie się działo z programami DOS, które użytkownik będzie chciał uruchomić w oknie MS-Windows?

Czyste okienka

Optimus świetnie sprawuje się w środowisku Windows, gdyż wyposażono go w bardzo modny ostatnio akcelerator graficzny firmy Matrox (2 MB pamięci wideo z możliwością dalszej rozbudowy) oraz szybki napęd CD-ROM.

System jest wyposażony w energooszczędny cyfrowy monitor Samsung SyncMaster 17GLs, który ładnie wyświetla obraz przy rozdzielczości 1152x882x65k kolorów, a tylko nieco gorzej radzi sobie z trybem 1280x1024x256 kolorów bez przeplotu.

Dzięki dobrej wydajności twardego dysku (patrz wykres), mimo niewielkiej ilości standardowo zamontowanej pamięci (8 MB), komputer ten znakomicie działa nawet z dużymi aplikacjami MS-Windows, takimi jak np. Photo Paint czy Adobe Photoshop.

Warto dodać, iż wśród sterowników dołączonych do komputera znajduje się m.in. program służący do kalibracji barw monitora, który oddaje nieocenione usługi przy pracach z zakresu DTP. Karta wideo pozwala na dynamiczną (bez restartu Windows) zmianę rozdzielczości między 4 trybami pracy zdefiniowanymi przez użytkownika, stosowanie wielokrotnego zoomu, wirtualnych ekranów do rozdzielczości 1600x1200 pkt., dokładne dostrajanie parametrów pracy karty do parametrów elektrycznych używanego monitora oraz oferują wiele innych podobnie interesujących opcji (np. kompresję bitmap w trakcie ich zapisu i odczytu). Sterownik Matroxa okazuje się przy tym niezwykle wydajny i nawet w bardzo "forsownych" trybach radzi sobie znakomicie z obsługą ekranu. Czyni to z komputera Optimusa, w połączeniu ze sporą wydajnością reszty systemu, całkiem niezłą stację graficzną.

Zalety i wady

Można mieć zastrzeżenia do niezbyt wygodnej obudowy (brzydka, typu mini-tower z głośnym wentylatorem), która jest zbyt wysoka by stać na biurku, lecz za niska by ją umieścić na podłodze. System nie był chyba też fabrycznie najlepiej skonfigurowany. Podczas kopiowania po złączu RS-232 z komputera na komputer mieszanej zawartości twardego dysku jego porty okazały się znacznie wolniejsze niż typowego 486/DX.

Jednak trzeba przyznać, iż całość została zmontowana z elementów o bardzo wysokiej jakości i z tego choćby powodu zdecydowanie odbiega in plus od większości dostępnych na naszym rynku konstrukcji.


TOP 200