Optimus uspokaja akcjonariuszy

W związku ze spekulacjami analityków, dotyczącymi umowy ITI Holdings z Optimusem, producent wydał oświadczenie, w którym twierdzi, że operacja ta "pozwoli na efektywny i szybszy rozwój pozostałych przedsięwzięć Grupy Optimus".

W związku ze spekulacjami analityków, dotyczącymi umowy ITI Holdings z Optimusem, producent wydał oświadczenie, w którym twierdzi, że operacja ta "pozwoli na efektywny i szybszy rozwój pozostałych przedsięwzięć Grupy Optimus". Ma to dotyczyć rozwoju produkcji i dystrybucji komputerów i sprzętu elektronicznego, usług integracyjnych, działalności Optimus doctorQ, eMarket, a także usług dla rynku business-to-business, realizowanych wspólnie z amerykańskim Commerce One.

Optimus podkreśla, że wybrano najkorzystniejszy wariant wprowadzenia inwestora strategicznego do portalu Onet.pl, zwłaszcza z punktu widzenia mniejszościowych akcjonariuszy Optimusa.

"Mimo dość skomplikowanej procedury wydzielenia spółek, transakcja ta jest bardzo korzystna dla obecnych akcjonariuszy Optimus SA. Pozwala im bowiem uzyskać taką samą liczbę udziałów w nowych firmach, a przez to zwielokrotnić zyski. Należy dodać, że zgodnie z przepisami nowego kodeksu akcje w wydzielonej firmie nie mogą być uprzywilejowane co do głosu, zyskają więc znacznie akcjonariusze posiadający zwykłe akcje" - twierdzi Roman Kluska, założyciel Optimusa.

Przypomnijmy, że w miniony wtorek (14 listopada) ITI Holdings zawarło wstępną umowę z BRE Bankiem i Zbigniewem Jakubasem, pasywnymi inwestorami Optimusa, dotyczącą kupna 33% akcji spółki, dających 68,7% głosów na jej walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Wartość transakcji jest szacowana na 471,5 mln zł.

Wraz ze sfinalizowaniem transakcji Optimus zamierza przeprowadzić w I kw. przyszłego roku restrukturyzację polegającą na - jak to sam określa - "podziale spółki poprzez wydzielenie". W ten sposób mają powstać dwie firmy: jedna nazwana roboczo Optimus Portal (OP), skupiająca wszelkie zasoby internetowe spółki, i druga - Optimus Technologie (OT), posiadająca aktywa związane z pozostałą działalnością Optimusa. Po sfinalizowaniu transakcji Onet.pl będzie w pełni kontrolowany przez ITI.

"Zaangażowanie kapitałowe koncernu ITI w Optimus faktycznie rozpoczęło proces wyodrębniania z Optimus SA jednorodnych działalności poprzez podział firmy zgodnie z przepisami nowego kodeksu handlowego. W efekcie wyodrębnienia dotychczasowa spółka podzieli się na dwa podmioty: portal internetowy i firmę technologiczną, posiadającą wszystkie pozostałe obszary działania dotychczasowej Grupy Optimus, w tym bardzo perspektywiczną część nowej ekonomii, jaką jest działalność B2B, prowadzona wspólnie z amerykańską firmą Commerce One" - podsumował Roman Kluska.

***

Spada kurs akcji Optimusa

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200