Optimus po 23 latach ostatecznie znika z rynku

Założona 23 lata temu firma Optimus znika z giełdy. W swoich najlepszych latach firma zatrudniała 760 osób i była największym producentem komputerów w Polsce. Rok po fuzji z producentem "Wiedźmina" Optimus zmieni nazwę na CD Projekt. Dojdzie do tego najpóźniej we wrześniu.

Czytaj też:

MCI otrzyma odszkodowanie za upadek JTT

Sąd Apelacyjny ogłosił wyrok w sprawie JTT Computer, przyznając MCI Management odszkodowanie za "poniesioną szkodę w związku z utratą wartości posiadanych przez nią akcji JTT Computer. Spółka ta została doprowadzona do upadłości na skutek błędnych i podejmowanych z naruszeniem prawa decyzji organów podatkowych".

Roman Kluska założył Optimusa w 1988 r. za 10 USD w pomieszczeniu nad swoim garażem, w domu w Nowym Sączu. Po sprzedaży wszystkich swoich akcji, nowy właściciel BRE Bank posprzedawał najbardziej atrakcyjne części - Onet.pl trafił do ITI, podobnie taka mała, krakowska firma programistyczna DRQ, ostatecznie wchłonięta przez ABG (dziś Asseco Poland), Optimus IC zamienił się w Novitusa (teraz należy do firmy Comp).

Od czasu sprzedaży akcji przez Romana Kluskę firma szukała swojej nowej drogi. Optimus próbował dalej handlować sprzętem komputerowym, ale był zbyt słaby, za często zmieniały się zarządy. W 2009 r. pojawiły się plotki, że firma może zostać kupiona przez inwestora strategicznego z Japonii. Później firma miała się połączyć ze spółką działającą na rynku pośrednictwa i pracy tymczasowej - Work Service. Oczywiste było, że akcjonariusze Work Service zamierzali przejąć Optimusa, by wejść na giełdę.

Zobacz również:

  • Najważniejsze transakcje fuzji i przejęć w obszarze cybersecurity w 2022 r.
  • Ponure prognozy Intela
  • Tesla stawia na SI

Ostatecznie, w maju zeszłego roku Optimus "przejął" CD Projekt - formalnie Optimus kupił spółkę CDP Investment, główny podmiot w grupie CD Projekt, ale udziałowcy CD Projekt zachowali nad połączoną spółką kontrolę. Tak naprawdę, to na plecach Optimusa producent "Wiedźmina" wszedł na giełdę. Tylko kwestią czasu była zmiana nazwy. Do zmiany, jeśli uchwała zostanie przegłosowana na najbliższym walnym zgromadzeniu udziałowców, dojdzie najpóźniej we wrześniu.

W oficjalnym komunikacie Adam Kiciński, prezes Optimusa i brat Michała Kicińskiego, współzałożyciela CD Projekt, mówi, że zmiana nazwy wpłynie pozytywnie na dalsze plany rozwojowe spółki. "Marka CD Projekt jest bardzo rozpoznawalna i posiada renomę w branży elektronicznej rozrywki w Polsce i na świecie. CD Projekt od 17 lat rozwija z sukcesem biznes pod własnym szyldem i uznaliśmy, że zmiana nazwy wpłynie pozytywnie na dalsze plany rozwojowe spółki" - mówi prezes Optimusa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200