Optimus na pomoc

Pakiet oprogramowania Unihelp ma ułatwić użytkownikom rozwiązywanie podstawowych problemów związanych z obsługą komputerów PC i systemu Windows.

Pakiet oprogramowania Unihelp ma ułatwić użytkownikom rozwiązywanie podstawowych problemów związanych z obsługą komputerów PC i systemu Windows.

Około 80% zgłoszeń do serwisu Optimusa dotyczy problemów związanych z podstawową obsługą komputerów pracujących pod kontrola systemu operacyjnego Windows. Do sprzedawanych od lutego br. komputerów osobistych nowosądeckiej firmy będzie więc bezpłatnie dołączany pakiet oprogramowania Unihelp, który ma umożliwić użytkownikom samodzielne rozwiązywanie przynajmniej niektórych problemów związanych z oprogramowaniem, dotychczas zgłaszanych pracownikom działu technicznego.

Pewniejszy niż Microsoft

Pakiet Unihelp składa się z czterech programów: Systemu Ratunkowego, Automatycznego Serwisanta, Systemu Antywirusowego i Elektronicznego Strażnika Bezpieczeństwa (dostępny jako opcja).

System Ratunkowy to program opracowany przez Optimusa, który pozwala w razie awarii lub całkowitego uszkodzenia systemu operacyjnego Windows 98 na jego odtworzenie wraz z podstawowymi ustawieniami i sterownikami. Według Optimusa, dzięki temu programowi użytkownicy nie tracą również danych, np. dokumentów Word. Możliwe jest przywrócenie systemu nawet po całkowitym usunięciu katalogu Windows na dysku.

Po pierwszej instalacji Windows 98, System Ratunkowy tworzy na dysku katalog z plikiem typu .dat, który zawiera informacje o plikach rejestru i systemowych oraz innych najważniejszych elementach systemu.

Po włożeniu do stacji dyskietki programu ratunkowego następuje rozpakowanie pliku na dysku twardym i odtworzenie podstawowych plików systemowych.

Pozostałe składniki systemu program czerpie z katalogu instalacyjnego Windows umieszczonego na dysku. Operacja przebiega automatycznie i zajmuje ok. 10 min.

Program może przywrócić tylko stan "fabrycznych" ustawień systemu. Oznacza to konieczność zainstalowania wszystkich programów i urządzeń dołączanych do systemu. Przedstawiciele Optimusa twierdzą, że jest to dopiero pierwsza wersja programu, który w przyszłości zapewni możliwość przywracania systemu do dowolnego stanu wybranego przez użytkownika.

Automatyczny Serwisant to program diagnostyczny CheckIt 5.0. Optimus dołączył do programu polskojęzyczną instrukcję obsługi, objaśniającą każde okno i komunikat, jednak interfejs pozostał w jęz. angielskim.

Natomiast system antywiruso- wy Unihelp korzysta z programu PC-cillin 3.0.

Komputery na żetony

Opcjonalnie do pakietu Unihelp można dołączyć Elektronicznego Strażnika Bezpieczeństwa, który składa się z programu administratora, sterownika, czytnika oraz tzw. żetonu, czyli małego sprzętowego identyfikatora. Zestaw ten kosztuje ok. 200 zł wraz z instalowa-nym w komputerze czytnikiem i dwo-ma żetonami. Oprogramowanie Elektronicznego Strażnika Bezpieczeństwa może pracować pod kontrolą Win- dows 95/98 lub Windows NT.

Optimus zapowiada rozwijanie systemu Unihelp. W najbliższym czasie, oprócz rozszerzenia możliwości Systemu Ratunkowego, przewidywana jest lokalizacja programu CheckIT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200