Optimus Enterprise zamierza rozwijać się dzięki przejęciom

Optimus zakończył proces łączenia własnego pionu integracji i przejętego TCH Systems. W wyniku połączenia powstała firma Optimus Enterprise (OE). Jej prezesem został Filip Szanduła. Kierownictwo Optimus Enterprise nie wyklucza przejęcia w tym roku jednej z firm teleinformatycznych, zajmującej się wdrożeniami systemów klasy ERP.

Optimus zakończył proces łączenia własnego pionu integracji i przejętego TCH Systems. W wyniku połączenia powstała firma Optimus Enterprise (OE). Jej prezesem został Filip Szanduła. Przedstawiciele OE tworzą obecnie działy odpowiedzialne za wdrażanie rozwiązań typu Command & Control i monitoringu oraz pakietów klasy i powiązanych z nimi systemów logistycznych (Baan, Caps Logistics i Renaissance).

Firma chciałaby także oferować rozwiązania dla administracji oraz instytucji bankowo-finansowych, przede wszystkim umożliwiające integrację systemów, oraz aplikacje wspomagające sprawozdawczość. OE proponuje już rozwiązania typu OLAP firmy TM1.

Zobacz również:

Szukanie nowego partnera

Obecnie Optimus Enterprise rozmawia z o nawiązaniu współpracy w zakresie wdrożeń MQSeries i bazy danych DB2. IBM ma przeszkolić specjalistów OE, a także wykorzystywać ich przy prowadzonych przez siebie projektach. Na 86 osób pracujących w Optimus Enterprise przypada ok. 20 programistów i 30 wdrożeniowców. "IBM Polska zależy także na tworzeniu przez nas aplikacji dla bazy danych DB2. W przeciwieństwie do Informixa - którego IBM przejął w ubiegłym roku - jest ich stosunkowo niewiele, zwłaszcza na rynku polskim" - mówi Filip Szanduła.

Optimus, który w ramach holdingu nadzoruje działania Optimus Enterprise, nadal prowadzi z Compaq Computer rozmowy o ewentualnej współpracy przy projektach integracyjnych. Nie wiadomo jednak czy po zmianie szefa polskiego oddziału Compaqa dojdzie do podpisania umowy.

Ostatecznie zakończono także współpracę z niedawnym partnerem Lockheed Martin i prawdopodobnie nie będą już prowadzone żadne wspólne projekty. W ubiegłym roku - ze względu na brak zamówień, zwłaszcza ze strony wojska i administracji - rozwiązano spółkę joint venture Optimus Lockheed Martin (OLM).

Wzrost przez akwizycję

Kierownictwo Optimus Enterprise nie wyklucza przejęcia w tym roku jednej z firm teleinformatycznych, zajmującej się wdrożeniami systemów klasy ERP. "Dzięki temu m.in. chcemy osiągnąć w tym i przyszłym roku szybki wzrost. W 2001 r. nasze przychody wyniosły ok. 20 mln zł. W tym roku chcielibyśmy, aby osiągnęły wartość ok. 50 mln zł" - mówi Filip Szanduła. Jedną z rozważanych propozycji jest firma wdrażająca - podobnie jak Optimus Enterprise - system Renaissance. Chodzi przede wszystkim o przejęcie wraz z nią jej klientów.

Nie wiadomo, czy Optimus nie dokona także kolejnej, tym razem wewnętrznej konsolidacji. W firmie - oprócz Optimus Enterprise - działa także kilka innych spółek, które zajmują się projektami informatycznymi. Jedną z nich jest , który oferuje system finansowo-księgowy Navision. Natomiast oddział w Łodzi specjalizuje się w systemach bezpieczeństwa, a Optimus Comfort oferuje rozwiązania oparte na kartach mikroprocesorowych. Logiczne wydawałoby się więc połączenie ich w firmę integracyjną, zwłaszcza że w projekcie związanym z budową systemu Command & Control dla łódzkiej policji zastosowano systemy bezpieczeństwa i karty mikroprocesorowe tych właśnie spółek zależnych Optimusa.


TOP 200