Opteron ma konkurenta

Intel ujawnił pierwsze szczegóły dotyczące wprowadzenia do procesorów Xeon 64 bitowych rozszerzeń, a IBM, Dell i HP już zapowiedziały, że będą instalować te układy w swoich serwerach, co ma nastąpić w połowie 2004 r.

Opracowana przez Intel technologia nosi nazwę kodową Nocona i pozwala uruchamiać jednocześnie na tym samym serwerze 32 i 64 bitowe aplikacje. Zamiast kupować serwery wyposażone w drogie procesory Itanium, użytkownicy będą mogli kupować serwery wyposażone w zmodyfikowane procesory Xeon i używać je do uruchamiania mniej wymagających aplikacji biznesowych. Można tu sobie wyobrazić następujący scenariusz: na serwerach takich administrator uruchamia aplikacje frontowe typu baza danych SQL Server, podczas gdy na zapleczu systemu informatycznego pracuje silny serwer Itanium obsługujący aplikację Oracle.

IBM zapowiada, że wprowadzi nowe procesory Xeon do swoich serwerów kasetowych BladeCenter, a HP też potwierdza, że będzie modyfikować swoje serwery Xeon, wprowadzając do nich procesory Xeon dysponujące 64 bitowymi rozszerzeniami.

Zobacz również:

Intel zademonstrował już nowy procesor Xeon na lutowych forum IDF, pokazując stację roboczą firmy Dell wyposażoną w 64 bitowy układ x86 Nocona.

Microsoft zamierza wesprzeć nową technologię Intela w drugiej połowie 2004 roku, a Novell pracuje już nad obsługującym tę technologię oprogramowaniem SuSE Linux Enterprise Server 9, które zostanie skierowane do testowania beta w marcu br.

Nowy procesor Xeon ma obsługiwać co najmniej 4 GB pamięci RAM, jednak Intel nie ujawnia dokładnie, jaka to będzie wielkość. Niektórzy sądzą, że to może być taka sama pamięć, jaką mogą obsługiwać procesory Opteron (czyli 64 GB).

Serwery oparte na nowym procesorze Xeon będą zgodne w warstwie oprogramowania z serwerami wyposażonymi w procesory Opteron. Pierwsze procesory Xeon z 64 bitowymi rozszerzeniami zaczną docierać do producentów serwerów w drugim kwartale br.


TOP 200