Opteron kontra Xeon i Itanium

AMD od kwietnia będzie oferować 32/64-bitowy procesor Opteron przeznaczony specjalnie do serwerów. W opinii AMD ma on stawić czoła takim intelowskim produktom jak Itanium i Xeon. Producent ujawnił już pewne dane techniczne dotyczące tego układu, jednak jak dotąd nie wiadomo, jak wydajnie pracuje Opteron i ile będzie kosztować.

Opteron będzie pierwszym układem CPU firmy AMD zaprojektowanym specjalnie do serwerów. Procesor będzie wytwarzany przy użyciu technologii SOI (Silicon-on-Insulator; 0,13 mikrona). Producenci będą mogli projektować serwery wyposażone w jeden do ośmiu takich układów. AMD informuje jednocześnie, że w pierwszej połowie 2004 r. zamierza uruchomić produkcję procesora Opteron z wykorzystaniem technologii SOI 0,09 mikrona.

Procesor obsługuje technologię HyperTransport, która pozwala eliminować z serwerów tzw. "wąskie gardła". Jak podaje AMD, każdy serwer będzie dysponować trzema wewnętrznymi połączeniami HyperTransport, dzięki czemu zagregowana wydajność głównej magistrali systemu wzrośnie do poziomu 19,2 Gb/s.

Zobacz również:

  • Luka „Zenbleed” w AMD pozwala hakerom wykradać dane z procesorów Ryzen

Podstawowy układ Opteron (jeden procesor) nosi nazwę 100 Series; pozostałe: 200 Series (dwa procesory) i 800 Series (osiem procesorów). Użytkownicy będą mogli określić względną wydajność układu Opteron na podstawie numeru modelu - i tak na przykład Model 244 będzie pracować wydajniej niż 242.

Jedną z najważniejszych cech układu Opteron jest możliwość pracy w dwóch trybach - 16- i 64-bitowym. Należy pamiętać, że większość aplikacji uruchamianych dzisiaj na komputerach PC to aplikacje 32-bitowe. Wspierając oba tryby pracy układ Opteron oferuje nieskomplikowaną ścieżkę migracji na 64-bitowe przetwarzanie danych.

Niektóre aplikacje - takie jak bazy danych, ERP, CRM, aplikacje naukowe i aplikacje przetwarzające intensywnie dane graficzne - mogą wykorzystać fakt, że Opteron może pracować w 64-bitowym trybie.

AMD twierdzi, że 32-bitowe aplikacje będą pracować na komputerach opartych na układach Opteron równie szybko jak na komputerach wszystkich innych 32-bitowych platform. Takie zapewnienie stoi w sprzeczności z informacjami firmy Intel, która podała swego czasu, że 32-bitowe aplikacje pracują wolniej na komputerach opartych na 64-bitowych układach Itanium niż na komputerach wyposażonych w 32-bitowe procesory.

Niektórzy producenci serwerów instalowanych w drugiej warstwie architektury internetowej (bufory, serwery szyfrowania czy zapory), tacy jak Rackspace, RackSaver czy Penguin Computing, już potwierdzili swoje zainteresowanie układami Opteron. Nieznane jest jeszcze stanowisko takich tuzów, jak IBM, Dell, HP i Sun.

Sun ma w swojej ofercie serwery typu blade (x86) oparte na procesorach firmy AMD, a analitycy sądzą, że IBM i Sun wprowadzą prawdopodobnie do swoich serwerów układy Opteron.

Jak dotąd firma AMD nie opublikowała listy aplikacji napisanych specjalnie dla układów Opteron i trudno jest powiedzieć, czy w najbliższym czasie aplikacje takie będą opracowywane przez Oracle, SAP, SyBase czy PeopleSoft. IBM zademonstrował w 2002 r. bazę danych DB2 przystosowaną do pracy z układami Opteron, a Red Hat zapowiedział, że Linux będzie mógł korzystać z tych układów. IBM testuje obecnie bazę danych DB2 na komputerach platformy Opteron.

Microsoft informował swego czasu, że jego system operacyjny Windows 2003 będzie wspierać układy Opteron, ale ostatnio ujawnił, że pierwsza wersja tego oprogramowanie nie będzie jednak uwzględniać tych układów.

Jak podaje AMD, po uruchomieniu testów porównawczych opracowanych przez niezależną organizację Standard Performance Evaluation Council, procesor Opteron (taktowany zegarem 2 GHz) osiągnął następujące wyniki: test SPECint 2000 - 1202 punktów; test SPECfp 2000 - 1170 punktów.

Opteron będzie rywalizować na rynku głównie z intelowskimi procesorami Xeon i Xeon MP. Układy noszące nazwę kodową Sledgehammer DP (jedno i dwuprocesorowe serwery) stawią czoła procesorom Xeon, a układy Sledgehammer MP - procesorom Xeon MP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200