Opteron już oficjalnie

Dzisiaj (15 lipca) miała miejsce oficjalna polska premiera najnowszych 64 bitowych układów AMD Opteron. Jednocześnie wprowadzenie do oferty serwerów z tymi procesorami zapowiedział warszawski Action.

Opteron już oficjalnie

AMD Opteron

Procesor Opteron będzie pozycjonowany na rynku jako wydajna i atrakcyjna cenowo platforma dla serwerów klasy podstawowej i midrange (np. Xeon), a w systemach wieloprocesorowych także jako alternatywa dla Itanium Intela. AMD przyjęła nowy trzycyfrowy system oznaczania 64-bitowych procesorów - np. 240, 242 czy 244. Pierwsza cyfra określa liczbę układów, które mogą współpracować w jednym systemie, dwie pozostałe to współczynniki wydajności. W sprzedaży dostępne będą trzy linie Opteronów:

- seria 100 (z zegarem 1,6 lub 1,8 GHz dla serwerów jednoprocesorowych)

- seria 200 (dla systemów dwuprocesorowych, taktowane zegarem 1,4 – 2 GHz)

- seria 800 (dla serwerów 4 lub 8 procesorowych; 1,4 – 2 GHz)

Za Opteronem przemawiać ma wydajność, cena oraz zgodność zarówno z 64- jak 32-bitowym oprogramowaniem. AMD wykazuje, że inwestycja w platformę sprzętową opartą na układach Opteron, pozwala uniknąć części kosztów związanych z migracją całego środowiska informatycznego firmy na platformę 64-bitową. Nowe procesory AMD zapewniają pełna wsparcie dla architektury x86, wykorzystując zestaw standardowych rozkazów x86 oraz dodatkowych 64-bitowych rozszerzeń. Układy te posiadają zintegrowany kontroler pamięci, pracujący z pełną częstotliwością rdzenia procesora, co uniezależnia szybkość wymiany danych od szyny systemowej. Wyniki głównych testów SPEC (Standard Performance Evaluation Corporation) w dużej mierze potwierdzają obietnice producenta odnośnie do wydajności procesorów Opteron.

Premiera 64-bitowych procesorów Opteron stała się okazja do debiutu firmy Action – polskiego dystrybutora AMD – na rynku serwerów. Wprowadza ona do oferty trzy serie serwerow opartych o procesory Opteron i dwuprocesorowe płyty

głowne MSI. AMD nie wyklucza podjęcia współpracy z innymi polskimi producentami serwerów, ale konkretne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. AMD na razie trudno jest oszacować popyt na systemy z Opteronami. Action do końca roku zamierza sprzedać ok. 100 sztuk serwerów z tymi układami. W zakresie sprzedaży w ujęciu ilościowym AMD z pewnością wiąże większe nadzieje z planowaną premierą desktopowego procesora Athlon 64.


TOP 200