Opteron idzie w górę

Gdy AMD wprowadził do swojej oferty rok temu 32/64 bitowy procesor Opteron, producenci serwerów odnosili się do niego z rezerwą. Obecnie sytuacja jest inna i spośród czterech największych dostawców serwerów, trzy sprzedają już systemy oparte na procesorach Opteron.

Dzięki procesorowi Opteron, obroty AMD osiągnęły w pierwszym kwartale 2004 roku wielkość 1,2 mld USD (porównując rok do roku, jest to wzrost o 73%), a zysk netto wyniósł 45 mln USD (rok temu firma odnotowała straty w wysokości 146 mln USD).

Sukces Opterona zmusił Intel do energiczniejszych działań, który ogłosił w styczniu, że zamierza wprowadzić 64 bitowe rozszerzenia do swoich procesorów x86, nadając tej technologii nazwę Extended Memory 64 Technology (EM64T).

Zobacz również:

  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę

Intel zapowiada, że pierwszy układ Xeon oparty na technologii EM64T (nazwa kodowa Nocona) będzie gotowy za kilka miesięcy, a procesor Xeon MP zostanie wzbogacony o takie rozszerzenia w 2005 roku. Tak więc rywalizacja firm AMD i Intel nabiera rumieńców, tym bardziej iż Dell, HP i IBM już ogłosiły, że przygotowują serwery oparte na procesorach Nocona.

Na razie wszystkie wymienione powyżej trzy firmy produkują już serwery oparte na procesorach Opteron. HP poszerzył ostatnio swoją ofertę o czteroprocesorowy serwer z układami Opteron (DL 585). Firma ta ma już w swojej ofercie dwuprocesorowy serwer oparty na Opteronach (DL 145).

Sun przygotowuje natomiast rozwiązanie oparte na Opteronach, adresowane do

użytkowników uruchamiających aplikacje webowe. Rozwiązanie zawiera serwer Sun Fire v20z, oprogramowanie Java Web Server i system operacyjny Solaris.

Analitycy sądzą, że tak Opteron, jak i procesory x86 wyposażone w rozszerzenia EM64T, nie powinny zagrozić procesorom Itanium, które będą instalowane w serwerach z najwyższej półki, pracujących równie wydajnie co najsilniejsze serwery platformy RISC.

W serwerach klasy podstawowej i średniej będzie można jednak coraz częściej spotkać układy Opteron.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200