Opteron 146 i 846

AMD poszerza swoją ofertę o dwa procesory Opteron, dzięki którym użytkownicy będą mogli szybko migrować ze środowisk 32-bitowych na środowiska 64-bitowe.

Procesor Opteron 146 (należący do linii Opteron 100) będzie stosowany w jednoprocesorowych serwerach średniej klasy, na których są uruchamiane np. aplikacje graficzne, takie jak CAD. Głównym konkurentem procesora Opteron Model 146 będzie intelowski procesor Pentium 4 taktowany zegarem 3,2 GHz.

Drugi procesor nosi nazwę Opteron 846 i znajdzie zastosowanie w czteroprocesorowych oraz w ośmioprocesorowych serwerach, które obsługują najbardziej wymagające aplikacje (duże bazy danych). Będą to serwery adresowane do dużych przedsiębiorstw zainteresowanych konsolidowaniem systemów.

Zobacz również:

  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380

Charakterystyczną cechą procesorów Opteron jest to, że mogą obsługiwać 64-bitowe aplikacje, wspierając dalej aplikacje 32-bitowe. Użytkownicy mogą wtedy spokojnie modyfikować swoje systemy informatyczne, przechodząc bez pośpiechu z jednego środowiska pracy do drugiego.

Procesor Operaton 846 znajdzie na rynku głównego rywala przede wszystkim w procesorze Xeon MP 2,8 GHz (Intel), ale będzie też rywalizować z procesorami linii Itanium.

Procesory Opteron różnią się tym od procesorów Itanium, że te ostatnie obsługują też oba typy aplikacji (32-bitowe i 64-bitowe), ale w przypadku aplikacji 32-bitowych trzeba stosować zupełnie nowy zestaw instrukcji, co odbija się na wydajności aplikacji.

Pierwszy procesor Opteron wszedł na rynek w kwietniu 2003 roku, a 23 września br. w ofercie AMD pojawi 64-bitowa wersja procesora (nazwa kodowa Athlon) do instalowania w pecetach, który jest zgodny z platformami Windows.

Procesor Opteron 846 kosztuje w hurcie 3499 USD (1000 sztuk), a Opteron 146 kosztuje 699 USD (1000 sztuk).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200