Oprogramowanie zarządzające serwerami Linuxowymi

Na konferencji „LinuxWorld Conference & Expo” w Nowym Jorku poświęconej systemowi operacyjnemu Linux zaprezentowano kilka nowości pozwalających zarządzać serwerami tej platformy.

Na konferencji „LinuxWorld Conference & Expo” w Nowym Jorku poświęconej systemowi operacyjnemu Linux zaprezentowano kilka nowości pozwalających zarządzać serwerami tej platformy. Duże zainteresowanie wzbudziły produkty zaprezentowane przez trzy firmy: Dell, Hewlett-Packard i SGI.

Dell włączył do swojej oferty narzędzie noszące nazwę OpenManage Server Assistant for Linux, które wchodzi w skład pakietu OpenManage. Narzędzie to można uruchamiać na serwerach Red Hat. Zawiera ono wiele nowych opcji zarówno ułatwiających instalowanie i konfigurowanie serwera, jak i moduły pozwalające na zdalne zarządzanie serwerem i integrowanie narzędzia z ogólnozakładowymi platformami zarządzania oferowanymi przez producentów oprogramowania, takich jak Tivoli, HP i Computer Associates.

HP zaprezentował dwa pakiety: Process Resource Manager for Linux (PRM) i Service Control Manager for Linux (SCM).

PRM pozwala administratorowi systemu zarządzać zasobami serwera (przypisując poszczególnym zasobom różne priorytety) i konfigurować system w taki sposób, aby można było efektywnie zarządzać wszystkimi zadaniami wykonywanymi przez serwer. Narzędzie to pozwala też modyfikować dynamicznie układy CPU, zarządzać rzeczywistą pamięcią zainstalowaną w serwerze, kontrolować przepustowość dysków twardych oraz optymalizować sposób, w jaki ważne aplikacje wykorzystują zasoby serwera. Narzędzie to można uruchamiać na serwerach platformy HP-UX. HP wprowadzi je do swojej oferty pod koniec marca 2001 r.

Drugie narzędzie opracowane przez HP nosi nazwę Service Control Manager. Korzystając z niego administrator może wpisywać polecenia, które kontrolują proces jednoczesnego wykonywania przez serwer wielu zadań. Narzędzie to opracowano też z myślą o serwerach platformy HP-UX, ale dostępne będzie dopiero w trzecim kwartale 2001 r.

Firma SGI (poprzednio Silicon Graphics) opracowała nowe oprogramowanie dla swoich kompaktowych serwerów Web. Narzędzie to, noszące nazwę Internet Server Environment, pozwala administratorowi instalować i konfigurować serwery Internetowe przy użyciu pracujących automatycznie skryptów. Skrypty obsługują system zabezpieczeń Bastille oraz pomagają instalować takie elementy serwera jak Apache i Sendmail. Program Internet Server Environment kosztuje 100 USD (zarządzanie jednym serwerem).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200