Oprogramowanie open source dorasta

Niezbędny jest plan

Oprogramowanie open source dorasta
Nie tak dawno oprogramowanie open source wchodziło do firm tylnymi drzwiami, bez formalnego wsparcia i planowania. Dziś 65% użytkowników open source ma w pełni udokumentowane plany strategiczne wykorzystania oprogramowania rozwijanego w tym modelu, a kolejne 32% buduje takie plany (zgodnie z badaniem Accenture).

Firmy powinny mieć również plany zarządzania użyciem open source i obliczać prawdziwe koszty i zyski. Mark Driver, analityk firmy Gartner, mówi: "Bez analiz, jesteśmy zdani na domysły. Nie da się uzyskać twardych, wiarygodnych, ilościowych ocen ROI i TCO. W wielu przypadkach użytkownicy wyliczają TCO wyłącznie na podstawie kosztów uzyskania, nie biorąc pod uwagę kosztów sprzętu, konsultacji i szkoleń". Badanie Accenture wykazało z kolei, że głównym wyzwaniem jest wyszkolenie własnych programistów.

Nie tylko serwery WWW i aplikacje webowe

Wiele firm nie szuka oprogramowania z najwyższej półki, oczekując w zamian rozwiązań, które spełniłyby potrzeby firmy. W ten sposób wdrożono pakiet Pentaho w firmie, która jest właścicielem wartej 4,9 mld USD sieci sklepów osiedlowych Sheetz Inc. Jim Wenner, dyrektor działu IT w tej firmie, mówi: "Trzy lata temu nie szukałem najwyższej jakości oprogramowania analityki biznesowej. Potrzebowałem jedynie czegoś, co pozwoliłoby generować raporty z działalności. Po zbadaniu wszystkich możliwości wybraliśmy dość nowy pakiet BI, prowadzony jako open source przez firmę Pentaho Corp, bo jego możliwości raportowe najbardziej pasowały do jego potrzeb, i bezsprzecznie charakteryzował się mniejszymi wydatkami".

Wdrożenie zostało opracowane w taki sposób, by mieć wystarczająco dużo czasu na rezygnację z tego oprogramowania w przypadku porażki po sześciu czy dziewięciu miesiącach. Wdrożenie jednak się udało. Po dwóch latach od nawiązania kontaktów Sheetz i firma pisząca oprogramowanie open source nadal są razem, chociaż napotkali pewne strome podejścia krzywej uczenia, kiedy to zmuszeni byli sięgnąć po wsparcie autorów. Na samych kosztach oprogramowania oszczędzają około 50 tys. USD rocznie.

Jim Wenner mówi: "Dwa lata temu było to około 70% naszych narzędzi BI, dziś jest to niemal 85%, a za parę lat prawdopodobnie dojdzie do 95%. Nie jesteśmy fanatykami otwartego oprogramowania, po prostu staramy się mądrze podejmować decyzje w sprawie naszych pieniędzy i technologii".

Na podstawie Stacy Collett- Open-source software grows up (http://www.computerworld.com/s/article/9197420/Open_source_grows_up)


TOP 200