Oprogramowanie kupić czy wynająć

Na polskim rynku można znaleźć wiele firm oferujących wynajem specjalistycznego oprogramowania dla przedsiębiorstw, z różnych sektorów gospodarki (więcej w ramce). Oferują je nie tylko firmy IT, ale także Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, która stworzyła pakiet SZOK. Zdaniem przedstawicieli KIGEiT, wyzwoli on ogromne nakłady produktywności w małych i średnich firmach. Projekt realizowany jest w ramach unijnego "Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka POIG 2007-2013". Korzystając z takich usług, sektor MSP ma szansę na jeszcze większy rozwój i efektywność pracy.

Więcej niż SaaS

Sama idea SaaS jest rozwinięciem modelu cloud computing. Model ten charakteryzuje się możliwością korzystania z usług dostarczanym przez podmiot zewnętrzny. Przetwarzanie w chmurze historycznie wiąże się z przetwarzaniem w sieci grid (system, który integruje i zarządza zasobami będącymi pod kontrolą różnych domen), gdzie wiele systemów udostępnia usługi korzystając z podłączonych zasobów. Różnica polega na tym, że cloud computing nastawiony jest na wychodzenie naprzeciw oczekiwań usługobiorców.

Z ideą cloud computing wiele osób styka się nieświadomie na co dzień. Przykładem może być bardzo popularny pakiet Google Apps. Od kilku już lat każdy internauta może bezpłatnie korzystać z podstawowych narzędzi biurowych (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny). W tym przypadku dane zapisywane są na zewnętrznych serwerach, a dostęp do nich jest niczym nieograniczony.

Kto nie lubi SaaS?

Na koniec trochę o SaaS z innej strony. Ta usługa mimo iż jest tania, bezpieczna oraz łatwa w obsłudze, nie wszystkim przypadła do gustu. Z obawą na to rozwiązanie patrzą pracownicy, którzy martwią się redukcją etatów. W końcu dzięki usłudze SaaS część osób z działu IT - odpowiedzialnych za obsługę oraz wdrażanie firmowego oprogramowania - może okazać się niepotrzebna. To samo tyczy się pracowników zajmujących się bezpieczeństwem w sieci, gdyż wirtualne środowisko jest zabezpieczane przez dostawcę. SaaS nie polubią również sprzedawcy sprzętu komputerowego. Dlaczego? Otóż usługa ta nie wymaga zakupu serwerów, nie zajmuje również miejsca na dysku. Wystarczy jedynie przeglądarka internetowa i szybkie łącze internetowe. Kolejną grupą "niezadowolonych" mogą być... prawnicy. Aplikacje oferowane w chmurze dają możliwość dostępu do danych fizycznie zapisanych na przysłowiowym końcu świata. Problem w tym, że przechowywanie niektórych danych w innym kraju może być zabronione. Wirtualna przestrzeń dyskowa daje legalną możliwość obejścia tego. Kto ucieszy się z SaaS? W pierwszej kolejności dyrektorzy finansowi i właściciele przedsiębiorstw, którzy nastawieni są na ciągłe zwiększanie zysków. Wirtualne aplikacje ucieszą również wszystkich ekologów - bo w końcu lepsze wykorzystanie mocy przerobowej przekłada się na niższe złożycie energii.


TOP 200