Oprogramowanie dla przenośnych komputerów

Pod względem mocy obliczeniowej notebooki i Laptopy są porównywalne, komputerami biurowy mi /desktop/. Wydawać by się Więc mogło,że można do nich stosować standardowe oprogramowanie. Tymczasem nie wszystkie programy używane w komputerach stacjonarnych nadają się do komputerów przenośnych, z uwagi zwłaszcza na inne ograniczenia techniczne, głównie pojemność pamięci, rozdzielczość monitora.

Pod względem mocy obliczeniowej notebooki i Laptopy są porównywalne, komputerami biurowy mi /desktop/. Wydawać by się Więc mogło,że można do nich stosować standardowe oprogramowanie. Tymczasem nie wszystkie programy używane w komputerach stacjonarnych nadają się do komputerów przenośnych, z uwagi zwłaszcza na inne ograniczenia techniczne, głównie pojemność pamięci, rozdzielczość monitora.

Stąd pojawiają się coraz częściej Specjalne programy użytkowe dla przenośnych komputerów. Borland np. Opracował wersję Side-kick dla bazy danych Paradox i edytora tekstu.

Dalej poszedł Central Point - jego wersja 7 PC Tools, zawiera moduł programowy zwany Commu-te, dzięki któremu, za pośrednictwem kabla lub modemu, laptop może sterować pracą desktopu. Między obu systemami zapewniona jest przy tym stała wymiana danych. Moduł jest przystosowany także do sterowania komputerami stacjonarnymi, wykonującymi programy pracujące w MS Windows.

Tym samym 7 PG Tools dorównują takim programom jak PC Anywhere i CO/Session. Łącznie z terminarzem spotkań, małą ba/ą danych, edytorem tekstów i zintegrowaną obsługą łącza poczty elektronicznej stanowią one niemal idealny program dla laptopa. Jedyne czego im brakuje, to bezkolizyjnej integracji różnych modułów, takiej jak przy Works i Lotus Works.

Notabene zarówno Works jak i Lotus Works nadają się również do notebooków, zajmując stosunkowo mało miejsca na twardym dysku, czy dyskietkach. Gdyby wszystkie moduły tych programów musiały być realizowane w MS Windows, zajęłyby aż 30 MB.

Przy Works technika okienkowa umożliwia dokonywanie wymiany jednych modułów z innymi, któ rym jest Word 30 z dodatkowym Thesaurusem i słownikiem ortograficznym.

Arkusz kalkulacyjny Lotus Works jest na przeciętnym poziomie, choć baza danych pracuje nieracjonalnie. Najsłabszym ogniwem jest tu jednak część komunikacyjna. Lotus Works może równocześnie pracować z 29 zbiorami (Works z 8) i ma kompatybilny z Lotus 1-2-3 arkusz kalkulacyjny.

Natomiast w programie Lotus Works, który pod względem elegancji nie może konkurować 7, Worksem, następnym poważnym mankamentem jest to, że pojemność edytora tekstów ograniczo na została do 64 KD. Niemniej oba programy stanowią wszechstron ne narzędzie dla podróżującego

Istnieją jednakże takie zastosowania, w których w grę wchodzi tylko użytkowanie jedynego istniejącego obecnie programu o randze standardu. Tu zarysowują się dwa trendy: albo przenośny komputer zostanie dopasowany do programów, albo programy, podobnie jak w przypadku PC Tools, zostaną wzbogacone o niezbędne komponenty.

W miarę upowszechniania się usług E-Mail, coraz większego znaczenia dla przenośnych komputerów nabierają te programy komunikacyjne, które z odpowiednią emulacją terminala oferują jedynie podłączenie do sieci.

Z kolei do opracowywania dokumentów, np. wiadomości i notatek, idealnie nadają się takie programy jak Lotus Express produkcji MCI, a nie Lotusa lub Right Hand Man Remote. Podczas gdy Lotus Express całkowicie zorientowany jest na MCI, "Prawa Ręka" może być stosowana w różnych systemach, przede wszystkim w Novells MHS. Zawiera ona ponadto takie Utilities jak terminarz, bazę danych i moduł kalkulacji kosztów podróży.

Jeśli notebook regularnie współpracuje z desktopem, można zrezygnować z DFU i modemu. Wówczas niezbędnym porównywaniem danych zajmują się pro gramy transferowe. Należy je zaliczyć do czysto użytkowych programów podróżnych, często zawartych w ROM lub w pakietach. Ostatnio bywają one dla laptopów zintegrowane w innych programach.

Nieco bardziej przejrzysty i szybszy jest Fastlynx; na uwagę zasługuje także Oldie Brooklyn Bridge. Gdy w desktopie zainstaluje się MS Windows, są dwie możliwości wymiany danych: File Shuttle Ex-press pracuje na laptopie lub no-tebooku w trybie znakowym, na desktopie zaś jak wersja Windows. Winconnect firmy Travel-ling Software z kolei w obu komputerach uruchamia Windows. W tym przypadku napędy drugiego komputera są wspólnie używane (moduł, który posiadają progra my transferowe) poprzez wywo łanie na monitorze notebooku jest np, uruchamiany program na desktopie. Z reguły przenośne komputery nie mają nigdy dostatecznej ilości miejsca w pamięci. Z tego względu programy archiwizujące należy zaliczyć do najważniejszych programów użytkowych dla laptopów i notebooków. W zależności od Zakresu zastosowania można użyć Shareware, takich jak Lharc, lub też wszechstronniejszych programów np. PKZIP, czy Arc+. Zbiory PKZIP mogą być rozpakowywane również na komputerach Ami-ga i Atari. Natomiast programy archiwizujące Arc+, z komputerów pod kontrolą systemu Unix albo Mainframes VMS, OS/400 lub MVS.DOS-Utilities, które w des-ktopach odgrywają dużą rolę, zainstalowane są najczęściej także w notebookach. W wielu przypadkach staje się niezbędne zastosowanie uniwersalnych konwerterów, takich jak Word for Word dla edytorów tekstowych i TGL-Plus dla zbiorów graficznych . Kto nie wie, z jakim obcym komputerem laptop będzie musiał wejść w kontakt, powinien zabrać ze sobą właśnie tego rodzaju programy.

Wreszcie należy wspomnieć o Utilities, które wyrównają niedostatki techniczne tego czy innego laptopa. Jeśli komputer nie ma wskaźnika zużycia baterii i zapasu energii, jakim się jeszcze dysponuje, szybko zamortyzuje się zakup Battery Watch Pro firmy Tra-veling Software.

Jeśli laptop albo notebook nie mają chronionego dostępu do zbiorów na twardym dysku, zaleca się chronienie ważnych wykazów, zbiorów i dyskietek przy pomocy programów takich jak Fastlock. Korzystając z programów użytkowych PC-Tools lub Norton Utilities, należy zapisać w bootsekto-rze dyskietki adres domowy oraz założyć zbtór README, w którym znajdzie się ten adres.

Natomiast gdy monitor lub kur-sor są nieczytelne, Nosquint Cur-sor firmy SkiSoft przywraca kurso-rowi czytelność, a Ultravison firmy Personics umożliwia wyświetlanie tekstu dużymi literami, które są widoczne nawet w najgorszych warunkach świetlnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200