Oprogramowanie dla niewielkiej firmy (cz. 4)

W prezentowanym cenniku kontynuujemy przegląd oprogramowania dla niewielkiej firmy. Jest to już czwarty odcinek pod tym tytułem, przy czym w pierwszym zamieściliśmy przegląd krajowej oferty programów pracujących pod kontrolą Windows (patrz CW nr 32), a następne dotyczyły oprogramowania dla DOS.

W prezentowanym cenniku kontynuujemy przegląd oprogramowania dla niewielkiej firmy. Jest to już czwarty odcinek pod tym tytułem, przy czym w pierwszym zamieściliśmy przegląd krajowej oferty programów pracujących pod kontrolą Windows (patrz CW nr 32), a następne dotyczyły oprogramowania dla DOS.

Wymienione w dołączonym zestawieniu programy, to również (z niewielkimi wyjątkami) programy pracujące pod kontrolą DOS. Do wspomnianych wyjątków pracujących w środowisku Windows należą dwie najnowsze aplikacje firmy oferowane przez Idea Contact oraz aplikacja Księga Podawcza firmy Systherm.

Nowa aplikacja kaliskiej firmy dGCS "Kadry, Płace i ZUS" ma szansę stać się prawdziwym przebojem rynkowym wśród programów swojej klasy. Jest to program w pełni wykorzystujący zalety środowiska graficznego - działa na schemacie organizacyjnym firmy (patrz opis w dołączonej tabeli), efektywnie wspomaga dział spraw osobowych i rachuby płac np. w prowadzeniu kartoteki personalnej (z miejscem na zdjęcie pracownika), wypełnia automatycznie świadectwa pracy, rozlicza urlopy, prowadzi listę obecności, układa umowy o pracę i ustala listę płac. Na dodatek jest aplikacją niezbyt kosztowną (do końca września br. w ramach akcji promocyjnej kosztowała 84 zł) i mało wymagającą. Do właściwej pracy potrzebuje co najmniej komputera 386SX z 2 MB pamięci operacyjnej i 5 MB przestrzeni na dysku twardym.

Kolejny produkt dGCS - Analiza Wykresowa, również pracujący na schemacie organizacyjnym firmy, może obsługiwać dane z baz *.dbf pochodzących z programów nie tylko autorstwa dGCS, ale również i innych firm. O innych programach tej firmy pisaliśmy w poprzednim Computerworldzie.

Następną, prezentowaną w dołączonym zestawieniu po ofercie Idea Contact, jest grupa programów DOS firmy Koncept. Najnowszym produktem tej firmy jest program SEP (System Ewidencji Przelewów), który będzie zaprezentowany na najbliższych targach Softarg. Inne nowinki to uzupełnienie programu BFW (Bezosobowy Fundusz Płac) o możliwość rozliczania się z ZUS oraz współpracująca z oferowanym oprogramowaniem adresowa baza danych zawierająca dane o wszystkich krajowych Urzędach Skarbowych.

W poprzednim numerze Computerworlda pisaliśmy o systemie MaFi firmy PPU Micro z Otmuchowa. Dzisiaj kolej na kilka praktycznych programów oferowanych przez tę firmę poza systemem MaFi. Są to m.in. podręczne bazy danych Księga Adresowa i Co-gdzie - program, który dostarcza informacji co, gdzie i za ile można kupić.

Programy firmy Stream Soft to obsługa pracy hurtowni oraz za pośrednictwem KPiR (Księga Przychodów i Rozchodów) pracę punktów sprzedaży hurtowo-detalicznych.

Przeglądając ofertę Systhermu warto dodać, że oferowana przez nich Księga Podawcza dla Windows jest często sprzedawana jako aplikacja towarzysząca budowanym przez tę firmę kompletnym systemom "pod klucz".

Oferta firmy jest typową ofertą dla niewielkiej firmy. Poza programami KPiR oraz Księga Handlowa są w niej programy wspomagające pracę kadrowca czy magazyniera/sprzedawcy. Dodatkowo można skorzystać z oprogramowania dla obliczeń podatkowych (Rozliczenia Roczne) i podręcznej, adresowej bazy danych Kontakt.

Przedstawione w bieżącym zestawieniu programy kończą próbę prezentacji programów dla niewielkiej firmy, dostępnych na rynku krajowym. Jak się tego należało spodziewać dominują tu programy "formularzowe", pracujące pod kontrolą DOS. Są to w gruncie rzeczy programy niezbyt wymagające sprzętowo i proste w obsłudze. Te elementy są bardzo doceniane przez bezpośrednich użytkowników oprogramowania - pracowników księgowości, magazynów, działów spraw osobowych i płac.

Oferta programów pracujących w środowisku Windows konkuruje z programami DOS, m.in. w zakresie możliwości graficznej analizy "standingu" firmy. Ten fakt czyni ją bardzo przydatną i korzystną dla osób zarządzających firmą. Dla bezpośrednich użytkowników aplikacje Windows proponują bardziej intuicyjny interfejs pracy i współpracę z tak popularnymi aplikacjami jak Excel czy Word.

W konsekwencji tych zalet krajowy rynek "accounting software" dla niewielkich firm opanować mogą już wkrótce coraz bardziej uniwersalne i praktyczne aplikacje pod Windows. Łączy się to jednak z koniecznością zakupu nieco droższego sprzętu, niż ten dla programów DOS-owych.


TOP 200