Oprogramowanie dla MMX

Programy wykorzystujące instrukcje MMX wywołają zasadniczy spadek cen komputerów.

Programy wykorzystujące instrukcje MMX wywołają zasadniczy spadek cen komputerów.

Od czasu styczniowej premiery multimedialnych procesorów MMX już trzy firmy zaprezentowały oprogramowanie, które - wykorzystując technologię MMX - umożliwia wyeliminowanie dodatkowych układów lub kart rozszerzeń stosowanych w komputerach PC. Rozwiązania programowe, zamiast sprzętowych, pozwolą producentom komputerów na oferowanie tańszych wersji produktów o takiej samej funkcjonalności. Motorola zaprezentowała programowy modem Sony, oprogramowanie typu koder/dekoder dla plików wideo, a Yamaha - system dźwiękowy.

Oferowany przez Motorolę program SM34DFV zapewnia prędkość transmisji danych 28,8 Kb/s i ma funkcje odpowiadające urządzeniu typu v.34 data/fax/voice modem. Wykorzystuje on procesor MMX do sterowania modemem oraz wysyłania/odbierania danych. Planowany jest bezpłatny upgrade programu do wersji o prędkości transmisji 33,6 Kb/s, a następnie do 56 Kb/s, gdy tylko zostanie opracowany odpowiedni standard.

Yamaha opracowała program S-YXG50C, którego funkcje dźwiękowe pozwalają na zastąpienie kart dźwiękowych. Jak powiedział Tim Lavelle z firmy Yamaha, programowa synteza dźwięku o wysokiej jakości nie była możliwa w systemach bez układów MMX. Najważniejszym elementem wpływającym na wzrost zainteresowania rozwiązaniami programowymi jest cena, która różni się o rzędy wielkości w porównaniu do metod sprzętowych. Karty dźwiękowe kosztują ok. 100 USD, podobne funkcje można uzyskać, instalując procesor dźwięku na płycie głównej, co kosztuje ok. 10 USD, a cena programu Yamaha S-YXG50C ma wynosić ok. 1 USD.

Oprogramowanie Sony DV oferuje funkcje kodowania/dekodowania plików z filmami wideo. Jak mówią przedstawiciele firmy, zapewnia ono stopień kompresji 5:1 i jest przeznaczone m.in. do takich zastosowań, jak produkcja i dystrybucja instruktażowych filmów wideo w korporacjach. Technologia Sony została już wykorzystana przez niemiecką firmę Miro, proponującą system do edycji filmów wideo - DV 100, który kosztuje tylko ok. 1000 USD, a oferuje podobne możliwości, co kosztujące ok. 5000 USD rozwiązania wykorzystujące przede wszystkim sprzęt.


TOP 200