Oprogramowanie InfiniBand na otwartym źródle

Szereg firm, w tym IBM, Dell, Intel i Oracle, powołało do życia pod koniec czerwca nową organizację, nadając jej nazwę OpenIB Alliance. Przymierze stawia sobie za cel wspieranie oprogramowania opartego na otwartym źródle, obsługującego połączenia InfiniBand.

Technologia InfiniBand jest stosowana do budowania połączeń sprzęgających serwery i zyskała już uznanie w oczach takich firm, jak Sun, Network Appliance i Veritas. Połączenia InfiniBand są obecnie używane głównie w klastrach, gdzie sprzęgają w jeden organizm linuksowe serwery.

Sandia National Laboratories, jeden z członków przymierza, buduje 128 węzłowy klaster, używając do tego celu serwerów Linux Networx oraz przełączniki wyposażone w porty InfiniBand i interfejsy HBA, produkowane przez firmę Voltaire.

Przymierze OpenIB Alliance zamierza projektować oprogramowanie linuksowe wspierające połączenia InfiniBand, które będzie dystrybuowane w ramach projektów GNU General Public License i Berkeley Software Design. Pierwsze produkty będą przeznaczone dla Linuksa i będą bazowały na otwartym źródle, ale przymierze zapowiada, że w następnej fazie zajmie się innymi platformami, takimi jak Windows, Solaris i Mac OS X.

Oprogramowanie będzie zgodne ze standardami opracowanymi przez InfiniBand Trade Association i pozwoli szybciej budować aplikacje wykorzystujące połączenia InfiniBand.

Do tej pory dostawcy sprzętu, tacy jak Voltaire czy TopSpin, wyposażali swoje przełączniki i adaptery InfiniBand w firmowe oprogramowanie. Teraz będzie to standardowe oprogramowanie, spełniające określone wymagania.

Przymierze opublikuje swoje szczegółowe plany i kalendarz prac nad oprogramowaniem InfiniBand w trzecim kwartale 2004 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200