Oprogramowanie Autodesk będzie tworzone w Krakowie

Zakończona została transakcja przejęcia firmy Robobat przez koncern Autodesk. Utworzony na bazie polskiego zespołu krakowski oddział Autodesk będzie specjalizował się w tworzeniu w narzędzi konstrukcyjno-budowlanych. Produkty przejętej firmy mają zostać zintegrowane z oprogramowaniem Autodesk.

Umowa określająca szczegółowe warunki przejęcia została podpisana w listopadzie zeszłego roku. Wartość transakcji to ok. 42,5 miliona USD. Z przejmowanej firmy wyodrębniona została część handlowo-marketingowa, która działa obecnie jako partner Autodesk.

Robobat jest dostawcą oprogramowania do analiz budowlanych i projektowania elementów ze stali i betonu. W wyniku przejęcia rozwiązania Robobat mają zostać zintegrowane m.in. z pakietem Revit Structure. Ma to pomóc koncernowi Autodesk w stworzeniu kompleksowego pakietu oprogramowania do modelowania informacji o budynku (BIM - Building Information Modelling). Oprogramowanie to ma umożliwiać również zarządzanie projektami budowlanymi, a także przeprowadzanie złożonych analiz budowlanych, w tym oceny kosztów eksploatacji budynku oraz jego bilansu energetycznego, jeszcze na etapie projektowania. Umożliwi również tworzenie aplikacji do analizy strukturalnej i kompleksowego projektowania poszczególnych elementów, jak i całych projektów budowlanych.

Według przedstawicieli konernu ze względu na szeroką działalność przejętego dostawcy, transakcja będzie miała ogromne znaczenie, zwłaszcza dla polskiego rynku. "Jest to najważniejsza inwestycja historii Autodesk w tej części świata" - ocenia Wojciech Jędrzejczak kierujący polskim oddziałem firmy. "Cieszy nas, że klienci, partnerzy i pracownicy firmy Robobat dołączyli do społeczności Autodesk" - skomentował przejęcie polskiego producenta Jay Bhatt, wiceprezes ds. architektury, inżynierii i budownictwa w firmie Autodesk.

Z rozwiązań Autodesk korzysta m.in. przemysł mechaniczny i budowlany. Aplikacje stworzone na bazie oprogramowania przejętej pod koniec 2005 roku firmy Alias znajdują również zastosowanie przy tworzeniu zaawansowanych wizualizacji architektonicznych i animacji komputerowych. W ciągu ostatnich trzech lat obroty polskiego oddziału Autodesk kilkukrotnie wzrosły, zaś zeszłoroczne przychody koncernu po raz pierwszy w historii przekroczyły 2 mld USD. W najbliższych latach firma spodziewa się dalszego wzrostu przychodów.

To już kolejna inwestycja zagranicznego koncernu informatycznego w Krakowie. Zatrudnieni w tym mieście polscy programiści pracują również m.in. dla Motoroli, IBM i Google. Nad uruchomieniem krakowskiego oddziału zastanawia się również, należący do News Corp., operator serwisu MySpace.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200