Opracowano nowatorską technologię długoterminowego przechowywania danych

Microsoft poinformował wczoraj, że zakodował i zapisał znany, nakręcony ponad 40 lat temu film Superman, na niewielkim kawałku szkła o wielkości 7,5 x 7,5 centymetrów. Naukowcy dokonali tego stosując nowatorskie rozwiązania sprzętowe (chodzi głównie o specjalny laser) oraz programistyczne (sztuczna inteligencja).

Szklana płytka o grubości dwóch milimetrów została tak zaprojektowana, aby wytrzymała setki lat nawet wtedy, gdy znajdzie się z bardzo nieprzyjaznym środowisku. Nośnik jest więc odporny na wysoką temperaturę (o czym świadczy fakt, że nawet po podgrzaniu w kuchence mikrofalowej dane nie ulegają zniszczeniu) może przebywać w wodzie oraz jest odporny na rozmagnesowanie.

Dokonanie to jest częścią większego projektu nad którym pracuje Microsoft, którego celem jest stworzenie technologii pozwalającej przechowywać dane przez bardzo długi okres czasu liczony w tysiącach lat.

Zobacz również:

  • Nowe modele laptopów linii XPS od Dell - eXtra moc, Precyzja i Styl
  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS

Microsoft nie jest jedyną firmą poszukującą najnowocześniejszych technologii długoterminowego przechowywania danych. Szczególnie duże dokonania ma w tym obszarze firma Millenniata (startup założony 10 lat temu), która opracowała ultra-trwałe i bardzo wytrzymałe dyski DVD, z których dane można odczytywać po upływie wielu tysięcy lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200