Opóźnienie GroupWise

Cztery miesiące testów beta to za mało - mówią specjaliści.

Cztery miesiące testów beta to za mało - mówią specjaliści.

Zarówno Lotus Development, jak i Microsoft wprowadziły już na rynek nowe wersje oprogramowania ułatwiającego realizację mechanizmu pracy grupowej. Wszyscy czekają teraz na zapowiadany produkt Novella - system GroupWise XTD.

Już prawie nikt nie wierzy w obietnice Novella, że nowy produkt pojawi się na rynku w połowie br. 19 marca Novell udostępnił do testowania pierwszą wersję beta, która nie spełnia jeszcze założeń, jakie ma mieć kompletny produkt.

Brakuje w niej dwóch najważniejszych rzeczy - architektury klient/serwer i mechanizmów zarządzania dokumentami.

"Zdecydowaliśmy się usunąć te elementy z pierwszej bety, gdyż nie pracowały one zbyt stabilnie" - poinformował Eldon Greenwood, odpowiedzialny za dział produktów groupware w Novellu. Według Eldona Greenwooda wypuszczenie niepełnej bety związane jest z faktem, że Novell chciał udostępnić programistom przygotowane już wcześniej interfejsy API. Ci ostatni twierdzą jednak, że interfejsy API odnoszące się zarówno do klienta, jak i serwera są źle udokumentowane.

Przewidywany przez Novella okres testów beta ma trwać od czterech do sześciu miesięcy. Oznacza to, że pełny produkt pojawi się w połowie lipca lub września, zakładając, że nie nastąpią już żadne opóźnienia. W tym czasie Novell musi jeszcze wypuścić drugą, poprawioną betę.

Według specjalistów pół roku to zbyt mało, by poprawnie przetestować produkt, zwłaszcza że pierwsza beta nie jest pełna. Dla porównania: Lotus Notes testowano prawie rok, a Exchange Microsoftu ponad rok. Analitycy uważają, że kompletny produkt nie pojawi się na rynku wcześniej niż pod koniec br. Przedstawiciel Gartner Group uważa, że prawdopodobieństwo wprowadzenia produktu na rynek w II kw. br. wynosi 30%. Trzeci kwartał to już 50%, a czwarty 80%.

Eldon Greenwood ripostuje, że testy beta wcale nie muszą trwać tak długo jak mogłoby się wydawać, gdyż poprzednia wersja GroupWise przechodziła tylko trzymiesięczne testowanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200