Opis testowanych komputerów przenośnych

Cassiopea E-10 firmy Casio

Cassiopea E-10 firmy Casio

Cassiopea E-10 jest kieszonkowym komputerem przenośnym klasy palmtop (co można tłumaczyć jako mieszczący się w dłoni), wyposażonym w podświetlany, wrażliwy na dotyk, pionowo ułożony, monochromatyczny (4 poziomy szarości) wyświetlacz 320 x 240 pikseli. To miniaturowe urządzenie waży zaledwie 156 g i jest wyposażone w procesor NEC VR411/66 MHz, 8 MB ROM i 4 MB RAM (z możliwością pracy z 8 MB RAM). E-10 jest pierwszym testowanym komputerem, który nie ma klawiatury. Jedyne klawisze umieszczone poniżej (lub z boku) ekranu komputera to Enter, Esc, Scroll i przycisk aplikacji, umożliwiający uruchomienie wybranej aplikacji. Do porozumiewania się z komputerem służy przede wszystkim piórko. Dodatkowe udogodnienia w pracy z E-10 to złącze pamięci Flash, port IrDA, mikrofon, wyjście na słuchawki.

Port na podczerwień pracuje z szybkością 115 Kb/s, spełnia wymogi stawiane przez specyfikację IrDA i może się komunikować z innymi komputerami klasy palm-sized i naręcznymi oraz urządzeniami wyposażonymi w port tego standardu (IrDA). Gniazdo CompactFlash (które jest specyficznego rodzaju portem szeregowym), sprzęgające palmtop z miniaturową stacją dokową, umieszczono na dole urządzenia.

E-10 wyposażono w mikroprocesor RISC typu NEC VR4111 MIPS. Jako pierwszy komputer tej klasy (palmtop) Cassiopea E-10 uzyskał zgodę Microsoftu na zainstalowanie systemu operacyjnego Windows CE 2.0. Pod kontrolą tego systemu mogą pracować takie preinstalowane aplikacje, jak kalendarz, plan zajęć czy podręczna baza danych, a dane w nich zawarte mogą być aktualizowane za pomocą ActiveSync z programem Outlook, uruchomionym na komputerze biurkowym. Inne wbudowane w E-10 funkcje to m.in. nagrywanie i odtwarzanie notatek dźwiękowych, wysyłanie i odbiór poczty elektronicznej (z możliwością synchronizacji Inbox i Outbox), korzystanie z technologii Mobile Channels (przeglądanie witryn WWW zaadaptowane przez MS Explorer 4.0). Jeżeli zachodzi potrzeba edycji tekstu, można w każdej chwili kliknąć na pasek zadań i przełączyć się w tryb pracy z klawiaturą wirtualną lub na program rozpoznawania pisma ręcznego Jot.

Do komputera dołączony jest dysk CD-ROM, który zawiera m.in. takie użyteczne programy, jak program zarządzający SmART Commander, program faksowy bFAX Express, kalkulator finansowy, program finansowy Quicken Expensable, organizator MeetingMinder, program do poszukiwania plików, a nawet wyświetlarkę do aparatu cyfrowego Casio.

Ze względu na konstrukcję i interfejs użytkownika srebrzystoszara Cassiopea E-10 jest raczej dostosowana do przypominania o spotkaniach i stanowi podręczną bazę danych. Nie jest na pewno komputerem desktop w mniejszej skali.

Hewlett-Packard 620LX

HP 620LX po rozłożeniu wygląda prawie jak miniaturowy notebook - został wyposażony (chyba jako pierwszy komputer tej klasy na świecie) w kolorowy, wrażliwy na dotyk wyświetlacz LCD 640 x 240 pikseli, z 256 kolorami. Zawiera też 64-klawiszową klawiaturę i plastikowe piórko służące do uruchamiania aplikacji poprzez dotyk ich ikon na ekranie. We wbudowane 10 MB pamięci ROM komputera zapisano najnowszy system operacyjny MS Windows CE wersja 2.0 (okrojona wersja Windows 95, opracowana specjalnie dla komputerów przenośnych, dostępna na rynku od listopada ub.r.) oraz wiele praktycznych aplikacji, m.in. Pocket Word, Pocket Excel, Internet Explorer, Pocket PowerPoint i Pocket Outlook - wszystko w wersjach skróconych w porównaniu do ich odpowiedników dla Windows NT czy 95. Dla tych, którzy chcą korzystać z połączenia ze światem, w obudowie komputera zainstalowano gniazdo PC-Card Type II, zminiaturyzowane gniazdo łącza szeregowego wraz z kabelkiem i port do niewielkiej stacji dokowej (ze standardowym gniazdem szeregowym). Możliwa jest także transmisja danych w podczerwieni.

Komputer wyposażono w procesor firmy Hitachi SH, 16 MB RAM, mikrofon i głośnik. Dodatkowym wyposażeniem jest niewielki zasilacz AC i dysk CD-ROM z praktycznym oprogramowaniem do obsługi komputera, oprogramowaniem instalowanym na biurkowym komputerze-matce. Całość jest zasilana zestawem baterii litowych, które zapewniają 6-godzinny czas pracy w terenie. W porównaniu z czasem autonomicznej pracy, jaką oferują konkurencyjne urządzenia z ekranami monochromatycznymi, nie jest to zbyt dużo.

Praca w terenie z komputerem HP 620LX jest głównie przedłużeniem pracy na stacjonarnym komputerze PC - wszystko to dzięki możliwości połączenia obu komputerów za pomocą kabla RS 232 i prostemu w obsłudze oprogramowaniu, które umożliwia transmisję plików w obu kierunkach i synchronizację danych w bazach dwóch komputerów - handhelda i biurkowego komputera-matki. W trybie pracy połączonej - podobnie jak w innych urządzeniach tego typu - możliwe jest przenoszenie plików z dużego komputera na handhelda i odwrotnie za pośrednictwem metody drag & drop (przenieś i upuść) na ekranie komputera biurkowego.

W ofercie krakowskiej firmy Glen, która nadesłała HP 620LX do testów, znajduje się dodatkowo program ArtSKey v3.0, opracowany dla komputerów osobistych klasy palmtop, pracujących pod kontrolą Windows CE 2.0. Program przystosowuje aplikacje W.CE 2.0 do pracy w języku polskim. Pozwala na wprowadzanie polskich liter z klawiatury, umożliwia stosowanie polskich nazw dni i miesięcy, a dla plików Pocket Excel daje możliwość korzystania z polskiego formatu waluty.

Najnowszy produkt HP - komputer naręczny 620LX - udowadnia, że firma przywiązuje wagę do opcji komunikacyjnych. Jest tu gniazdo na karty PC Card i gniazdo standardu CompactFlash. HP, jako jedna z pierwszych, zainteresowała się portami na podczerwień - HP 620LX dysponuje portem pracującym zgodnie ze specyfikacją IrDA. Port szeregowy RS-232 wymaga specjalnego kabla, ponieważ gniazdo w komputerze jest mniejsze niż standardowe. HP sprzedaje urządzenie razem ze stacją dokowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200