Opis testowanych komputerów przenośnych

Psion Series 5

Series 5 to najnowsze urządzenie firmy Psion, wyposażone w duży (jak na handhelda), monochromatyczny wyświetlacz LCD (620 x 240 pikseli). Ekran ten jest czuły na dotyk, dzięki czemu można - korzystając z dołączonego do komputera piórka - uruchamiać bądź zamykać wskazane aplikacje. Jakość wyświetlanego obrazu na ekranie - w porównaniu np. z tym, co oferuje dobrej klasy wyświetlacz, w który wyposażony jest Velo 500 - nie jest najlepsza. Może wynika to stąd, że obraz na Psion Series 5 jest czarno-biały, a na Velo 500 zielonkawy i silniej podświetlony. Korzystanie z komputera firmy Psion, szczególnie przy sztucznym świetle, jest utrudnione, głównie ze względu na odbite refleksy świetlne i niezbyt mocne podświetlenie ekranu.

Konstrukcja komputera Psion przypomina notebooki ThinkPad firmy IBM. Po otwarciu złożonego komputera jego klawiatura wysuwa się do przodu i ustawia nieco skośnie do poziomej płaszczyzny podłoża, co przy dość dużych klawiszach daje nie spotykany w innych handheldach komfort pracy np. z edytorem tekstu. Specjalnie dla Psion Series 5 opracowano nowy 32-bitowy system operacyjny EPOC32, a napisano przy użyciu C++. To wielozadaniowe środowisko zajmuje ok. 100 KB kodu i wykonuje się z zainstalowanej pamięci ROM. Dostarczony do testów komputer wyposażono w zestaw polskich liter.

W pamięci ROM (jej wielkość w testowanym komputerze wynosi 6 MB, RAM - 8 MB) wpisano kilkanaście praktycznych aplikacji, takich jak edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny, baza podręcznych danych, nowo opracowana aplikacja do rysowania, terminarz, kalkulator. Wszystkie wymienione aplikacje są dostępne w każdej chwili, po dotknięciu piórkiem jednej z dziewięciu na stale nadrukowanych na dotykowym ekranie ikon. Pasek zawierający je umieszczono na dole ekranu. Praca z aplikacjami EPOC32 przypomina nieco rozwiązania zastosowane w Windows - np. w edytorze tekstów możemy zmienić rodzaj czcionki, jej styl, nagłówki, stopki, sprawdzić pisownię i uruchomić tezaurus. W odróżnieniu od Windows nie można jednak pracować w trybie wielookienkowym.

Podobnie jak inne komputery przenośne, tak i Psion Series 5 jest co pewien czas ściśle powiązany z biurkowym komputerem-matką. Wszystkie aplikacje Psiona komunikują się z ich odpowiednikami, zainstalowanymi na komputerach desktop. Służy do tego oprogramowanie sterujące wymianą informacji za pośrednictwem kabla dołączonego do złącza szeregowego lub bezprzewodowo, przy użyciu połączenia w podczerwieni - IrDA. Dane są przesyłane przy jednoczesnej konwersji plików (format systemu EPOC32 na format Windows 95/NT i odwrotnie). Nawet proces drukowania możliwy jest za pośrednictwem komputera biurkowego. Wszystkie operacje na plikach można wykonać na ekranie desktopu przy użyciu metody drag & drop.

Do komputera Psion Series 5 wbudowano też mikrofon, głośnik i aplikację rejestracji dźwięku cyfrowego. W jego pamięci można zapisać ok. 3 min na 1 MB zapisu dźwiękowego. Komputer może komunikować się ze światem zewnętrznym przy użyciu modemu na karcie PCMCIA (zasilanej oddzielnie). Pozwala to na przesyłanie faksów, korzystanie z poczty elektronicznej czy nawigowanie po zasobach Internetu z dowolnego miejsca, wyposażonego w gniazdko telefoniczne. Aby obsłużyć funkcje komunikacyjne, niezbędna jest aplikacja Psion Messaging, którą można znaleźć w Internecie pod adresemhttp://www.psion.com .

Urządzenie ma RISC-owy procesor ARM 7100, pracujący z częstotliwością 18,4 MHz. Całość jest zasilana przez dwie 1,5 V baterie R6, których pojemność wystarcza na ok. 35 godzin pracy. Zawartość pamięci RAM podczas wymiany baterii chroni bateria litowa 3 V. W zestawie komputera dostępny jest także miniaturowy zasilacz sieciowy.

Psion nie instaluje w swoim urządzeniu gniazda PC Card (jest ono dostępne w innych komputerach naręcznych), natomiast oferuje zewnętrzny adapter, który należy podłączyć do komputera. Można w nim instalować standardowe karty PC Card, zaś producent - firma Psion - twierdzi, że komputer współpracuje z każdym rodzajem kart tego standardu sprzedawanych na rynku. Psion Series 5, oprócz portu szeregowego, dysponuje też portem na podczerwień (szybkość 115 Kb/s, standard IrDA).

Velo 500 firmy Philips

Velo 500 - najnowszy komputer klasy handheld holenderskiej firmy Philips - różni się od produktów konkurencyjnych wbudowanym na stałe modemem, co pojęciu komputer przenośny nadaje nowe znaczenie. Dzięki rozbudowanym możliwościom komunikacyjnym można z każdego miejsca wyposażonego w gniazdo telefoniczne nadać faks, przejrzeć nadchodzącą pocztę czy znaleźć informację zapisaną na serwerach Internetu. Wystarczy w typowe gniazdo RJ, znajdujące się w górnej części obudowy komputera (po przeciwnej stronie ekranu), włożyć kabel telefoniczny, podłączyć go do gniazda instalacji telefonicznej, skonfigurować przeglądarkę Internetu i do dyspozycji użytkownika Velo 500 pozostaje cały wirtualny świat.

Nie jest to jednak typowe i najlepsze urządzenie do korzystania z Internetu - Velo 500 dysponuje, podobnie jak inne handheldy, niewielkim, monochromatycznym (16 odcieni szarości) wyświetlaczem 620 x 240 pikseli i dość powolnie reaguje na żądania internauty (modem 28,8 Kb/s, procesor PR3 75 MHz), ale czego więcej można żądać od urządzenia, które waży zaledwie 425 g (razem z bateriami zasilającymi) i które można po sesji połączeniowej po prostu schować do kieszeni.

Nie są to jedyne zalety Velo 500. Na duże uznanie zasługuje opracowana przez konstruktorów Philipsa klawiatura, składająca się z 5 rzędów niewielkich, ale dość pewnie działających klawiszy. Najwyższy, leżący tuż pod wyświetlaczem rząd klawiszy jest jednocześnie rzędem skrótów do najważniejszych aplikacji, zapisanych w pamięci ROM urządzenia. Wyświetlacz LCD - o kolorze lekko zielonym - jest bardzo wyraźny i dobrze podświetlony. Pozwala to na pracę nawet w ciemnym pomieszczeniu. Ekran ten jest wrażliwy na dotyk, dzięki czemu lekkie dotknięcie dołączonym do komputera piórkiem wybranej ikony wyświetlonej na ekranie powoduje uruchomienie związanej z nią aplikacji.

System operacyjny Velo 500 to Windows CE 2.0 - "oszczędna" wersja Windows, opracowana z myślą o tego typu urządzeniach. Dzięki rosnącej popularności tej wersji systemu Windows dla różnych typów handheldów istnieje już dość pokaźna oferta aplikacji, a nawet zestaw polskich czcionek (przygotowany przez firmę Glen z Krakowa), które można było zainstalować na Velo 500. Podstawowe aplikacje dostępne dla każdego użytkownika Windows CE to kieszonkowe wersje Worda, Excela, Internet Explorera, kalendarz, mała baza danych, lista zadań do wykonania oraz klient poczty elektronicznej. Przy wykorzystaniu połączenia (za pośrednictwem łączy szeregowych lub przy użyciu transmisji w podczerwieni) między komputerem Velo a biurkowym komputerem-matką możemy dokonywać wymiany lub aktualizacji danych w obu komputerach przy jednoczesnej konwersji między formatem pełnej a kieszonkowej wersji przesyłanych plików.

W skład zestawu Velo 500, oprócz komputera, kabla telefonicznego, dokumentacji i dysku CD-ROM z systemem operacyjnym, wchodzi zminiaturyzowany zasilacz sieciowy i niewielka stacja dokowa, umożliwiająca połączenie komputera z biurkowym, w celu np. synchronizacji plików. Całość, będąca podręcznym notesem, bazą danych, kalendarzem i narzędziem do wymiany poczty elektronicznej może być dostępna za relatywnie niezbyt wysoką cenę, co jest kolejną, istotną zaletą komputera Velo 500.


TOP 200