Opis programów

Ważniejsze, oferowane przez TAE zestawienia to wydruki bilansu, rachunku wyników, przepływów gotówkowych, wydruki sprawozdań F-01, F-02, sprawdzanie wykonania planu, rozliczenia inwestycji, możliwość tworzenia zestawień pogrupowanych praktycznie według dowolnych kryteriów. Producenci TAE do modułu dołączają wiele predefiniowanych, gotowych do zmian, formularzy i sprawozdań (Bilans, Rachunek, Cash Flow itp.).

Zarówno system, jak i moduł TAE korzystają z możliwości zabezpieczenia danych i nie pozwalają na dotarcie do poufnych danych osobom postronnym, nawet w przypadku kradzieży komputera z danymi.

Baza TM1 i jej aplikacje - firma w wielu wymiarach

Jeszcze do niedawna firma TCH oferowała dla celów analizy ekonomicznej serię specjalizowanych programów o nazwie Tygrysy Ekonomiczne. Programy te, zwane analizatory, umożliwiały analizę procesów zachodzących w firmie i dzięki temu wspomagały podjęcie decyzji na szczeblu zarządu czy kierownictwa firmy. Analizatory były zasilane danymi poprzez łącza z systemami finansowo-księgowymi, fakturująco-magazynowymi lub za pośrednictwem odpowiednio sformatowanych plików tekstowych.

Obecnie firma TCH rezygnuje z umieszczenia większości tych programów w swojej ofercie (wyjątkiem Analizator Kosztów). Jej ofertę w dziedzinie analizy danych ekonomiczno-finansowych ma kontynuować wielowymiarowa baza danych TM1 klasy OLAP i jej aplikacje.

Idea analizy ekonomicznej firmy przy użyciu bazy TM1 jest prosta. Funkcjonalność arkuszy kalkulacyjnych pod względem prezentacji danych (zarówno tabelarycznej, jak i graficznej) i łatwości ich formatowania, a także znajomości interfejsu oraz przyzwyczajenia użytkowników skłaniają do pozostawienia arkusza Excel czy Lotus jako bezpośredniego środowiska pracy. Chodzi o środowisko wzbogacone o dodatkowe narzędzie, w którym mogłyby być przechowywane i przeliczane wszystkie dane. Narzędziem tym jest wielowymiarowa baza TM1 OLAP firmy Applix. Ma ona strukturę wielowymiarową, której podstawowym elementem jest wielowymiarowa kostka danych.

Typowa kostka TM1 może składać się z takich wymiarów, jak Okresy rozliczeniowe, Rodzaje danych (prognoza, realizacja, budżet), Kategorie (ilość, wartość, cena), Regiony, Koszty (praca, fundusz płac, premie, delegacje, czynsz, amortyzacje), Produkty (produkt 1, produkt 2...), Działy firmy (serwis, administracja, marketing, handlowy...). Każdy z wymienionych elementów jest nazwą, za pomocą której można się odwołać do konkretnych danych.

Wszystkie informacje wprowadzane do bazy TM1 są danymi podstawowymi (nie skonsolidowanymi). Jest to bardzo wygodne, ponieważ wszystkie agregacje liczone są automatycznie zgodnie ze zdefiniowaną strukturą wymiarów. Ponadto wyliczenia te nie są przechowywane w bazie danych, lecz w pamięci operacyjnej, dzięki czemu użytkownik szybko dokonuje obliczeń. Przeprowadzenie bardziej złożonych analiz nie trwa więc długo.

Ważną zaletą TM1 jest możliwość pracy przy użyciu arkuszy kalkulacyjnych, tym bardziej że po podłączeniu do serwera TM1 wygląda ona nieco inaczej. Przede wszystkim liczba arkuszy może być poważnie ograniczona - nawet do jednego. Jest to możliwe dzięki temu, że wszystkie dane w arkuszu odwołują się poprzez nazwy bezpośrednio do bazy danych TM1. Arkusz staje się więc szablonem, który może być wykorzystywany wielokrotnie do analiz w różnych układach.

Przykładowo, analizując sprzedaż tylko trzech produktów w czterech oddziałach dla pięciu grup klientów ilościowo i wartościowo w kolejnych okresach, korzystając z arkusza Excel, konieczne jest stworzenie co najmniej czterdziestu zestawień i kilku dodatkowych konsolidujących. Można napisać makrowyrażenia, ale ich obsługa i modyfikacja w przypadku chęci prezentacji innego układu jest żmudna i czasochłonna. Jeżeli natomiast skorzystamy z arkusza kalkulacyjnego połączonego z serwerem TM1, to do przeglądania danych w opisanym układzie wystarczy jedno zestawienie, które umożliwia dowolną zmianę wymiarów. Wystarczy tylko w komórce z nazwą np. oddziału wpisać w miejsce "oddział 1" - "oddział 2", a po natychmiastowym przeliczeniu zostaną wyświetlone odpowiednie dane. Podobnie zmieniane są nazwy grup klientów, rodzaj danych i elementy innych wymiarów. Ponadto automatycznie dostępne są dane zagregowane na każdym poziomie bazy danych, a przechodzenie między hierarchiami w obrębie przedstawionego wymiaru (czyli "od szczegółu do ogółu" i odwrotnie) może odbywać się poprzez podwójne kliknięcie na odpowiedniej nazwie.


TOP 200