Opis produktów

ThinkPad 765D

Jedną z bardziej interesujących propozycji prezentowanych w tym porównaniu jest niezwykle efektowny, ale drogi notebook IBM ThinkPad 756D.

Mimo że jest on wyposażony w duży, 13" wyświetlacz TFT i komplet wbudowanych urządzeń multimedialnych, nie należy do komputerów ciężkich. Podróżując z nim, użytkownik ma dostępne multimedialne atelier - dzięki wbudowanej funkcji MotionVideo do notebooka można podłączyć kamerę wideo i przy użyciu oprogramowania Digital Video Producer wybrać i zapisać na dysku wybrane klatki filmu w formie mapy bitowej.

Podobnie jak HiNote Ultra 2000, komputer jest wyposażony w Pentium MMX 166 MHz, 32-bitową szynę PCI, 32 MB RAM (maksymalnie 128 MB) i 2 MB pamięci wideo. Jest to urządzenie w pełni multimedialne - oprócz napędu CD-ROM, notebook ma wbudowane układy audio klasy SoundBlaster Pro i MIDI oraz mikrofon i głośniki. Komfort pracy zwiększa automatycznie podnoszona przy otwieraniu notebooka klawiatura, przez co dalsze rzędy klawiszy są ułożone nieco wyżej. Nad klawiaturą znajduje się monochromatyczny panel kontrolny LCD, zawierający m.in. wskaźnik bieżącego stanu naładowania akumulatora oraz bardzo praktyczny suwakowy potencjometr do regulacji głośności. Notebook zawiera czuły minidrążek do sterowania ruchem kursora (oryginalna konstrukcja IBM) i dwa głośniki. Obudowa jest pokryta tworzywem w kolorze czarnym. Jest ona bardzo estetyczna, a jednocześnie praktyczna, ponieważ notebook można bardzo pewnie trzymać w dłoniach. Do komputera można dołączać m.in. zewnętrzną stację FDD lub CD-ROM oraz opcjonalną stację dokowania lub replikator portów.

Zestaw zawiera m.in. pakiet biurowy Lotus Smart Suite, programy antywirusowe IBM AntiVirus, do edycji plików wideo - Digital Video Producer, do odtwarzania dysków wideo CDI - Video CD Player, narzędzia i aplikacje wspomagające oszczędzanie energii oraz pakiet programów sieciowych i komunikacyjnych (TranXit, IBM Global Network i inne), które m.in. obsługują wbudowany modem. Do notebooka dołączane są 3 dyski CD-ROM z Lotus Smart Suite, kopią bezpieczeństwa preinstalowanych narzędzi i sterowników oraz demonstrujący możliwości technologii MPEG. Komputer jest sprzedawany z 3-letnią gwarancją.

Niestety, ta wysokiej klasy konstrukcja należy do najdroższych wśród prezentowanych notebooków z 13" wyświetlaczami. Droższy jest tylko ThinkPad 770 z 14" wyświetlaczem.

ThinkPad 770

W porównaniu do innych, prezentowanych notebooków wyposażonych w procesor Pentium 233 MHz, najnowszy model IBM - ThinkPad 770 należy do komputerów o najbardziej zaawansowanej i przemyślanej konstrukcji. Pod efektowną obudową urządzenia, zaprojektowanego z myślą o użytkownikach korporacyjnych, umieszczono Pentium 233 MHz, 512 KB pamięci podręcznej, dysk o pojemności 5,1 GB oraz 14,1" wyświetlacz TFT. Praca z wykorzystaniem takiego wyświetlacza to przyjemność. Obrazy można wyświetlać z rozdzielczością 1024 x 768 pikseli przy 16-bitowej kolorystyce. Dzięki karcie graficznej Cyber 9397 PCI można przełączyć wyświetlenie obrazu na dodatkowy monitor lub odbiornik TV. ThinkPad 770 nie ustępuje najnowszym modelom stacjonarnych komputerów PC. Zostało to jednak okupione dość dużą wagą urządzenia - bez napędu CD-ROM, który jest modułem zewnętrznym - notebook waży ponad 3,5 kg.

Komputer jest wyposażony w akumulator, zestaw gniazd audio, potencjometr do kontroli głośności, zintegrowane głośniki, napęd FDD, gniazdo PC Card i modemowe. Korzystając z interfejsów umieszczonych na tylnej krawędzi urządzenia, można dołączyć urządzenia USB, replikator portów, mysz, zewnętrzny monitor i moduł CD-ROM. Wewnętrzny czytnik CD-ROM można instalować wymiennie z napędem FDD, korzystając z najlepszego wśród dotychczas testowanych notebooków mechanicznego systemu wymiany modułów. Notebook jest wyposażony w monochromatyczny panel kontrolny LCD umieszczony nad klawiaturą.

Oprócz replikatora portów, ThinkPad 770 można dołączyć do jednej ze stacji dokowania - SelectaBase 770, SelectaDock II lub SelectaDock III. Ta ostatnia jest najbardziej rozbudowana i zawiera m.in. gniazda SCSI-3, PCI/ISA i PCI, porty USB, gniazda CardBus, wnęki na dodatkowe urządzenia do zapisu danych. Można ją dołączać do komputera bez wyłączania napięć zasilających. Dołączenie do stacji dokowania polega na położeniu ThinkPad na niej, a powstałe w ten sposób urządzenie jest nieco grubszym od notebooka komputerem, o znacznie zwiększonych możliwościach użytkowych.

Do notebooka jest dołączony zestaw oprogramowania taki sam, jak w przypadku omawianego modelu ThinkPad 765D, w tym program Intel VideoPhone i Digital Video Producer. W odróżnieniu od 765D, wersja 770 jest komputerem przystosowanym do instalacji napędu DVD (DVD-Ready).

Z punktu widzenia funkcjonalności, wyposażenia i parametrów technicznych ThinkPad 770 należy do najbardziej zaawansowanych konstrukcji wśród prezentowanych notebooków. Jest to jednocześnie najdroższe z prezentowanych urządzeń, a w jego cenę nie jest wliczony ani moduł DVD (ok. 2000 zł), ani czytnik CD-ROM 20x (ok. 1700 zł).

Jak testowano notebooki

Na ogólną ocenę testowanych komputerów przenośnych miała wpływ suma ocen kilku niezależnych czynników. Oceniano m.in. budowę i wyposażenie notebooka, zestaw dołączonego oprogramowania, wydajność przetwarzania, przenośność urządzenia, możliwości rozbudowy, jakość dokumentacji, serwis oraz cenę komputera. Niektóre z nich były oceniane w sposób subiektywny. Natomiast wydajność i szybkość przetwarzania mierzono przy użyciu odpowiedniego oprogramowania testującego. Do pomiaru wydajności i szybkości przetwarzania wykorzystano dwa niezależne programy - test multimedialny, uwzględniający wpływ technologii MMX na wydajność komputera (Intel Media Benchmark), oraz test, który nie uwzględnia funkcji MMX, ale określa wpływ głównych elementów komputera (procesor, HDD, grafika, CD-ROM) na szybkość przetwarzania (WinCheckIT PRO - Multimedia Benchmark). Testy uruchamiano przy tej samej rozdzielczości i kolorystyce (800 x 600 x 256). W załączonych tabelach podano wyniki cząstkowe testów i wynik sumaryczny. Nie na wszystkich porównywanych komputerach można było uruchomić wszystkie programy testujące - w takim przypadku oceniano wydajność notebooka na podstawie tych danych, które można było uzyskać.


TOP 200