Opinie o Windows 2000

Testujący wersję beta 3 Windows 2000 na ogół dobrze oceniają nowy system operacyjny.

Testujący wersję beta 3 Windows 2000 na ogół dobrze oceniają nowy system operacyjny.

Wraz z pojawieniem się ostatecznej handlowej wersji Windows 2000 wiele przedsiębiorstw stosujących Win- dows 95/98 stanie przed trudnym wyborem, czy i kiedy przejść na nowy system Microsoftu.

W zawieszeniu

Większość osób testujących wersję beta Windows 2000 uważa, że Microsoft uczynił wiele, by zaradzić problemowi nagminnie trapiącemu użytkowników Windows - nagłym zawieszeniom pracy systemu, co czasem objawia się w postaci tzw. niebieskiego ekranu śmierci. Te krytyczne błędy systemu dają się we znaki właściwie każdemu użytkownikowi eksploatującemu komputer zarówno pracujący pod kontrolą Windows 9x, jak i Windows NT.

W roku 1998 Microsoft przeprowadził badania, które wykazały, iż ok. 40% osób korzystających z Windows 95 stwierdza, że ich komputer "częściej niż raz w miesiącu przestaje nagle pracować". Natomiast w przypadku użytkowników Windows NT Workstation 4.0 zjawisko takie odnotowuje 15% użytkowników. Są to wyniki niezadowalające, zwłaszcza dla firm, które oczekują od 32-bitowego systemu operacyjnego wysokiego poziomu niezawodności. Jak na ironię, Microsoft udostępnia wyniki tych badań na stronie WWW, jako dowód, że Windows NT odznacza się "wysoką niezawodnością".

Pewniejszy system

Wydaje się, że zespół pracujący nad Windows 2000 robi wszystko, by wyeliminować nie tylko zjawisko nagłego zawieszania się systemu, a także ograniczyć do minimum liczbę tzw. planowych jego restartów, które są wymagane np. po zainstalowaniu nowego sterownika lub wprowadzeniu zmian do konfiguracji komputera. Takie są przynajmniej oceny osób, które testują wersję beta. Oto niektóre z ich opinii: "Wierzę, że dzięki Windows 2000 administratorzy sieci będą mieli znacznie łatwiejsze życie niż gdy mieli do czynienia z Windows NT. Przykładowo - łatwiej można profilować konfigurację stanowisk pracy tak, aby spełniały wymagania różnych grup użytkowników, i kopiować ustawienia z jednej stacji roboczej na inną". Dużą rolę odgrywa tu scentralizowany zestaw narzędzi MMC (Microsoft Management Console). "MMC udostępnia standardowy interfejs podobny do interfejsu Windows Explorer. A najważniejsze, że użytkownik może łatwo modyfikować konsolę nie stosując do tego celu żadnych narzędzi programistycznych". Niektóre elementy Windows 2000 beta jeszcze nie pracują zadowalająco. "Aby zarządzać tylko usługami katalogowymi Active Directory, użytkownik musi stosować aż trzy różne narzędzia, a jedna z opcji (Active Directory Schema Manager) nie jest zainstalowana w żadnym z nich".

Szybka reakcja

Testerzy Windows 2000 doceniają też wsparcie techniczne w USA: "System pracuje rzeczywiście stabilnie, a jednocześnie firma gwarantuje bezpłatną, dostępną przez całą dobę, pomoc techniczną. Ponadto w przypadku wykrycia elementu, który pracuje nieprawidłowo, naprawdę szybko nadchodzi odpowiedź od programistów Microsoftu". Ciekawe, czy z taką obsługą spotkają się odbiorcy finalnej wersji systemu.

Brian Livingston jest współautorem książki Windows 95 Secrets Gold i wielu innych pozycji o systemie Windows. Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG.


TOP 200