Opinie na temat platformy Google Android

Konkurenci marginalizują znaczenie inicjatywy Android, a twórcy aplikacji mobilnych obawiają się o powodzenie całej inicjatywy. Zdania ekspertów są podzielone - jedni w połączeniu zunifikowanej platformy programistycznej i systemu reklam dla urządzeń mobilnych widzą przyszłość rynku; według innych projekt Google to zagrożenie dla funkcjonowania globalnego rynku GSM.

Konkurencji o Google Android

Android to kolejna platforma oparta na Linuxie i przeznaczona dla urządzeń mobilnych. Na rynku jest ich już ponad dwadzieścia. Wydaje się, że fragmentaryzacja rozwiązań opartych na Linuxie postępuje znacznie szybciej niż unifikacja ich innych elementów.

Nigel Clifford, CEO firmy Symbian

Zdaniem prezesa Microsoftu, Steve`a Ballmera niemożliwe jest porównywanie Windows Mobile z zapowiedzianą przez Google inicjatywą Android dopóki "znajduje się ona wyłącznie na papierze". Steve Ballmer podkreślił, że mobilna platforma Microsoftu - Windows Mobile ma ugruntowaną pozycję rynkową, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, na którym telefony pracujące pod kontrolą systemu Android trafią w pierwszej kolejności.

"Windows Mobile jest wykorzystywane w ponad 150 modelach telefonów komórkowych. W tym roku na rynek trafił Windows Mobile 6. Pracujemy nad kolejnymi wersjami" - powiedział szef Microsoftu. "Zobaczymy, co zrobi Google" - dodał. Microsoft tylko w tym roku zamierza sprzedać 20 mln kopii Windows Mobile.

Drugim po Windows Mobile największym konkurentem dla platformy Android będzie system Symbian. Nigel Clifford, CEO firmy Symbian także umniejsza znaczenie projektu Google. "Można odnieść wrażenie, że będzie to kolejna platforma oparta na Linuxie i przeznaczona dla urządzeń mobilnych. Obecnie na rynku jest ponad dwadzieścia różnych systemów mobilnych opartych na tym rozwiązaniu open source. Wydaje się, że fragmentaryzacja rozwiązań opartych na Linuxie postępuje znacznie szybciej niż unifikacja ich innych elementów" - powiedział Nigel Clifford.

Niebezpieczne otwarcie platformy Android

Jednocześnie eksperci podkreślają, że aby cała inicjatywa odniosła sukces, wszystkie należące do sojuszu Google Open Handset Alliance firmy muszą skutecznie zachęcić niezależnych programistów do korzystania z narzędzi dostarczonych w ramach platformy Android. Zadanie to może nie być proste, ponieważ większość deweloperów zajmujących się tworzeniem aplikacji dla urządzeń przenośnych jest raczej sceptycznie nastawiona do zapowiedzianego systemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200