Opinia, że dyski SSD nie są żywotne, to mit

Istnieje przekonanie, że żywotność dysków SSD pozostawia wiele do życzenia i daleko jest im pod tym względem do dysków twardych. W sieci pojawiają się ciągle informacje, że dyski takie często zaskakują użytkowników ulegając awariom i to nierzadko bez wcześniejszych ostrzeżeń. Ostatnie badania pokazują jednak, że nie jest to prawda i dyskom SSD można ufać.

Firma Tech Report przeprowadziła niedawno test, który udowodnił, że pojawiające się tu i ówdzie informacje o tym, że dyski SSD są zawodne i dość szybko, w porównaniu do dysków klasycznych, mogą ulec uszkodzeniu powodującemu bezpowrotną utratą danych, należy zaliczyć do mitów.

Przez dwanaście miesięcy firma testowała sześć dysków SSD (Corsair Neutron Series GTX 240 GB, Intel 335 Series 240 GB, Samsung 840 Series 250 GB, Samsung 840 Pro 256 GB i dwa dyski Kingston HyperX 3K 240 GB) intensywnie zapisując i kasując dane by w ten sposób sprawdzić ich żywotność. Cztery dyski „padły” po zapisaniu na nich ogółem od 728 TB do 1,2 PB danych, czyli dużo, ale to dużo więcej niż przewidują dołączone do nich specyfikacje techniczne. Dwa kolejne dyski SSD - Samsung 840 Pro i Kingston HyperX 3K wciąż pracują bezawaryjnie choć obecnie zapisano na nich ponad 2 PB danych.

Zobacz również:

Opinia, że dyski SSD nie są żywotne, to mit

Źródło: Tech Report

Dlatego firma Tech Report konkluduje. Biorąc pod uwagę fakt, że większość użytkowników pecetów wyposażonych w dyski SSD zapisuje na nich przez rok przeciętnie 2 TB danych, nie powinni oni sobie w ogóle zaprzątać głowy opowieściami o tym, jak bardzo zawodne są to urządzenia i nie ma co im ufać. Z testu wynika bowiem, że zanim dysk SDD dojdzie do kresu swojej żywotności, minie przynajmniej dziesięć lub więcej lat, a do tego momentu komputer pójdzie już pewnie na złom.

Wracając do testu, dysk który „padł” po zapisaniu na nim przez około rok czasu 728 TB danych został wyprodukowany przez firmę Kingston (model HyperX 3K). Po nim posłuszeństwa odmówił dysk Intela (model 335, po zapisaniu ogółem 750 TB danych). Kolejne miejsca zajęły dyski Samsung 840 (ponad 1 PB zapisanych danych) oraz Corsair Neutron GTX (ponad 1,2 PB zapisanych danych).

Test cały czas trwa i dwa dyski dalej pracują bezawaryjnie (Samsung 840 Pro i Kingston HyperX 3K). Tech Report zapowiada, że po zakończeniu testu (każdy z tych dysków odmówi przecież w pewnym momencie posłuszeństwa po zapisaniu kolejnych kilkuset TB danych, a może, w wersji optymistycznej nawet kilku PB) zamieści na swojej witrynie dokument, w którym opisze to zdarzenie.


TOP 200