Operatorzy zawiązali koalicję przeciwko TPSA

W piątek na spotkaniu firm telekomunikacyjno-internetowych doszło do zawiązania koalicji, która ma pomóc w negocjacjach korzystniejszych cen dostępu do sieci szkieletowej TPSA. Operatorzy narzekają, że Telekomunikacja Polska zmusza ich do płacenia ośmiokrotnie wyższych stawek za dostęp do swojej sieci. Niektórzy planują również zablokować użytkownikom Neostrady możliwość skorzystania z największych portali, by w ten sposób wymóc na TPSA zmianę cen za łącza.

Informację podała Gazeta.pl. Do koalicji przystąpiły: Telefonia Dialog, NASK, Aster, Netia, GTS, Energis, UPC, Onet oraz Interia. Zamiarem koalicjantów jest wpłynąć na politykę cenową TPSA i wymóc na operatorze obniżkę cen. Przedstawiciele firm podkreślają, że Telekomunikacja Polska pobiera od nich ośmiokrotnie wyższe stawki za dostęp do swoich łączy niż operatorzy zagraniczni. Niektóre z firm chciały przekierować swój ruch za granicę, jednak skutek tej decyzji mógłby być niekorzystny (firmy liczą się z tym, że TPSA może zablokować im wtedy dostęp do swojej sieci lub zerwać umowę dostępową).

Argumentem operatorów w rozmowach z TPSA jest powoływanie się na sytuację telekomunikacyjną w Europie Zachodniej, gdzie ruch pomiędzy firmami ISP opiera się na zasadzie wzajemności. W Polsce operatorzy płacą TPSA za dostęp do jej sieci, a TPSA nie płaci im nic.

Zobacz również:

  • Przewodnik CIO po mądrych negocjacjach z dostawcami: 10 wskazówek

Jak podała Gazeta.pl, niektórzy z operatorów zaproponowali wspólną akcję zablokowania dostępu do swoich zasobów klientom Neostrady pod hasłem „Weekend bez TPNetu”. Użytkownicy tej usługi nie mogliby skorzystać ze stron Onetu Interii, Gazety.pl, o2.pl. Akcja miałaby wymusić na TPSA zmianę warunków cenowych.

Więcej informacji:

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,1979501.html

Więcej o konflikcie TPSA z innymi operatorami:

"TPSA blokuje dostęp?"http://www.internetstandard.pl/news/63113.html

"TPSA versus PCSS - negocjacje trwają" http://www.internetstandard.pl/news/63201.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200