Operatorzy zanęcają: ilu jest użytkowników szerokiego pasma?

Trudno mówić jeszcze o popularyzacji szerokopasmowego dostępu do internetu w naszym kraju - ceny wciąż są wysokie, a umowy mało korzystne. Nie mniej jednak operatorzy telekomunikacyjni zaczynają już ostrą walkę o pozyskanie nowych użytkowników stałych łączy.

Największa liczba "szerokopasmowców" to wciąż klienci TP S.A. Narodowy operator posiadał do końca lipca br. ok. 350 tys. użytkowników stałego łącza (dane własne TP S.A.). Do końca tego roku Telekomunikacja chce pozyskać kolejne 150 tys. osób. Limity transferu danych, które zostały nałożone na najpopularniejszą usługę TP S.A. - Neostradę - raczej odstraszą nowych klientów niż ich przyciągną.

Na to czekają alternatywni operatorzy. Netia posiada na razie ok. 4 tys. użytkowników szerokiego pasma. Do końca roku liczba ta ma powiększyć się do 9 tys. Netia sama wspomina, że spóźniła się z usługą stałego dostępu do sieci. Zamierza jednak stratę jak najszybciej odrobić.

Do walki o klienta przystąpił również Dialog, który 5 miesięcy temu wprowadził usługę xDSL. Do końca sierpnia br. firma posiadała ok. 2,5 tys. użytkowników.

Pozyskiwanie klientów zależy przede wszystkim od prowadzonej przez operatora polityki cenowej. Czy do końca roku firmy telekomunikacyjne będą miały więcej niż 500 tys. użytkowników stałego łącza? Zobaczymy.


TOP 200