Operatorzy sieci komórkowych będą wspierać UE w walce z koronawirusem

Chcąc pomóc Europie zwalczyć koronawirusa COVID-19, ośmiu wiodących operatorów działających na tym rynku zgodziło się udostępniać organom Unii Europejskiej dane lokalizacyjne użytkowników smartfonów korzystających z ich usług.

Są to następujący operatorzy: Vodafone, Deutsche Telekom, Orange, Telefonica, Telecom Italia, Telenor, Telia i A1 Telekom Austria. Komisja Europejska będzie wykorzystywać te „zanonimizowane” dane do budowania raportów pozwalających skuteczniej zarządzać walką z koronawirusem.

Będzie to możliwe dzięki skoordynowaniu działań śledzących przemieszczanie się użytkowników smartfonów w poszczególnych europejskich krajach. Wiadomość ta wzbudziła od razu obawy związane z prywatnością i ewentualną inwigilacją użytkowników smartfonów. UE zapewnia jednak, że wszystkie dostarczane jej dane będą „zanonimizowane” oraz zostaną usunięte z baz danych z chwilą ustania zagrożenia.

Zobacz również:

  • Smartfony możemy wymieniać rzadziej, niż nam się wydawało
  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS

Po tego rodzaju narzędzia walki z koronowirusem zamierza też sięgnąć administracja USA. Dobrze poinformowane źródła podały kilka dni temu że administracja tego kraju prowadzi już rozmowy z dwoma firmami (Facebook i Google), chcąc również wykorzystać zbierane przez nie dane lokalizacyjne do walki a koronawirusem. Szereg rządów innych krajów sięgnęło już również po tę broń, o czym pisaliśmy tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200