Operatorzy optymalizują sieci i poszukują nowych zysków

2,17 biliona dolarów przychodów wypracują operatorzy telekomunikacyjni w 2015 r. - szacują analitycy Infonetics Research. Znaczna ich część będzie pochodziła z usług szerokopasmowego dostępu do internetu, co nierozerwalnie połączy sieci telekomów z technologiami IP i Ethernet. Poszukując sposobów optymalizacji bieżących kosztów oraz rozszerzania usług, operatorzy zaczną też wykorzystywać rozwiązania chmurowe (cloud computing).

Jak obliczono w Cisco Visual Networking Index (2010-2015), już za 3 lata w ciągu tylko 5 minut w światowych sieciach IP przesyłanych będzie 7,3 PT danych. Lawinowy wzrost urządzeń podłączanych do internetu, transmisji wideo, wymiany plików, ruchu generowanego przez i komunikację - razem spowodują, że sieci operatorskie obsługujące i agregujące taki natłok danych będą musiały zostać oparte na najnowszych rozwiązaniach.

MPLS/IP/Ethernet/DWDM - droga do sukcesu

Technologie, takie jak SDH/SONET czy ATM nie są w stanie podołać obecnym wymaganiom. Coraz większe zapotrzebowanie na transmisje IP i ethernetowe sprawia, że operatorzy zmuszeni są do koncentrowania się przede wszystkim na rozwoju sieci MPLS (Multiprotocol Label Switching) i rozbudowie szybkich sieci szkieletowych (Ethernet, IP/DWDM). Dzięki MPLS możliwe jest kontrolowanie ruchu pakietów (klasyfikowanie, etykietowanie) oraz realizowanie założeń inżynierii ruchu sieciowego (mechanizmy Quality of Service, regulacja pasma).

Sieci oparte ma MPLS pozwalają m.in. na realizację ważnych usług IP (VPN, internet) oraz Ethernet (VPLS - Virtual Private LAN Service, EoMPLS - Ethernet over MPLS).

Operatorzy sieci telekomunikacyjni jako dostawcy usług cloud mają przewagę nad konkurencją

Operatorzy sieci telekomunikacyjni jako dostawcy usług cloud mają przewagę nad konkurencją

Jednym z ważniejszych kierunków rozwoju technologii MPLS jest jej integracja z wielofalowymi sieciami optycznymi (MPLS over DWDM). Instalacje szkieletowe WDM (10/40 Gb/s), wyposażone w procedurę dynamicznego przydziału i relokacji fal optycznych, udostępniają mało obciążone kanały innym użytkownikom, redukując w ten sposób marnotrawstwo limitowanych zasobów sieciowych.

Funkcje programowego zarządzania zasobami, wraz z dynamiczną alokacją pasma zarówno w czasie jak i w częstotliwości - pojawiły się zupełnie niedawno, ale większość z nich są to niestety kosztowne systemy IT. Takie inwestycje zwracają się jedynie w rozbudowanych strukturach optycznych z wieloma bazami danych, obejmujących: węzły, skalowane nośniki wielofalowe DWDM, przestrajane lasery OLT/ONU, selektywne odbiorniki oraz elastyczne filtry optyczne.

Postęp nastąpił dopiero po opracowaniu tanich laserów VCSEL (Vertical Cavity Surface Emitting Laser) i zastosowaniu optymalizowanych włókien MMF (Multi Mode Fiber), co sprawiło, że wielofalowa technologia WDM (DWDM) stała się obiecującym rozwiązaniem zapewniającym duże możliwości przyszłym aplikacjom. Wyznaczają one ewolucyjną migrację od tradycyjnych struktur ze zwielokrotnieniem czasowym TDM - do efektywnych rozwiązań wielofalowych.

Ważną rolę spełniają tu łącza całkowicie pasywne, pozwalające tworzyć trakty komunikacyjne WDM-PON (Passive Optical Network) nie tylko w obszarze między abonentem a węzłem brzegowym sieci szkieletowej. Tendencja ta ma rozszerzać się także w najbliższych latach.

Sieci światłowodowe w znacznym stopniu wpłynęły na obraz współczesnego rynku operatorskiego. Jeszcze w 2000 r. na głównych szlakach komunikacyjnych WAN na świecie dominowała przepustowość 2,5 Gb/s. Dziesięć lat później aż 91% operatorskich traktów długodystansowych obsługiwała już wielofalowa technologia DWDM - zwykle poprzez kanały optyczne 10 Gb/s. Obecnie coraz częściej wdraża się łącza pozwalające uzyskiwać przepustowości 40 Gb/s.

Rozwiązania DWDM niemal całkowicie zastąpiły tradycyjne sieci SONET/SDH, stając się podstawowym elementem strukturalnych sieci następnej generacji IP NGN. Eksperci szacują, że dzięki przejściu ze złożonej struktury transportowej IP/ATM/SDH/DWDM na IP/DWDM, można zredukować koszty inwestycyjne (CAPEX) o ponad 50%, a operacyjne (OPEX) - nawet do 60%.


TOP 200