Operatorzy nie chcą płacić za koncesje

Netia, Telefonia Lokalna (Dialog) i El-Net zwróciły się z wnioskiem do ministra gospodarki, Janusza Steihoffa o zamianę zobowiązań koncesyjnych na zobowiązania inwestycyjne. Trzej operatorzy mają jeszcze do zapłacenia ok. 400 mln euro.

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji reprezentująca trzech największych operatorów telefonii stacjonarnej: Netię, Telefonię Lokalną (Dialog) oraz El-Net złożyła w ich imieniu wniosek do ministra gospodarki Janusza Steinhoffa o zamianę pozostałych do spłacenia rat koncesyjnych na zobowiązania inwestycyjne. Operatorzy mają nadzieję, że kwestię opłat koncesyjnych uda się pozytywnie załatwić jeszcze w tej kadencji rządu (czyli do września br.). "Zamiana rat koncesyjnych na możliwość inwestycji w polską telekomunikację byłaby najlepszym rozwiązaniem. Dla wszystkich operatorów opłaty koncesyjne są czarną dziura bez dna. W sumie zatrudniamy kilka tysięcy osób, inwestujemy w sieć telekomunikacyjną, stwarzamy konkurencyjne warunki na rynku połączeń telekomunikacyjnych, więc dlaczego mamy być traktowani jakbyśmy ponieśli karę za te działania? Zamiana opłat koncesyjnych na zobowiązania inwestycyjne pozwoliłaby nam wszystkim na zaoferowanie nowego typu usług, rozwijanie sieci szkieletowej i infrastruktury telekomunikacyjnej oraz zatrudnienie kilkudziesięciu tysięcy nowych pracowników", powiedziała Jolanta Ciesielska, rzecznik prasowy Netii. Paulina Kamyk, rzecznik prasowy El-Netu dodała: "W konsekwencji zwiększy się zysk ze świadczenia tych usług oraz wpływy do budżetu państwa z racji podatków płaconych przez operatorów, wykonawców i dostawców sprzętu".

Netia ma do uregulowania jeszcze ok. 115 mln euro opłat, Dialog - 160 mln euro, a El-Net 105 mln euro. Do tej pory operatorzy wydali już na koncesje ok. 370 mln euro. "Wniosek do ministra gospodarki ma również ukazywać jak zostało złamane prawo konstytucyjne w naszym kraju. Trzej operatorzy, którzy do tej pory konkurowali ze sobą, zdecydowali się razem wystąpić z wnioskiem. My musieliśmy i nadal jesteśmy zobowiązani płacić horrendalne kwoty za koncesje. Telekomunikacja Polska SA nie musiała wnosić żadnych opłat, a operatorzy, którzy zechcą świadczyć usługi międzystrefowe od przyszłego roku, zapłacą za koncesję jedynie 2,5 tys. euro. Jest to niesprawiedliwe i absolutnie niezgodne z prawem" - dodała J.Ciesielska.

Zobacz również:

  • Te proste wskazówki ułatwiają zadanie rozbudowy firmowej sieci Wi-Fi
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200