Operatorom brakuje wspólnego systemu komunikacji

Nowe przepisy dotyczące szybkiego przenoszenia numerów między operatorami pozostają martwe. Przyczyną jest brak wspólnego systemu komunikacji.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, od 6 lipca przeniesienie numeru z sieci do sieci komórkowej ma zajmować jeden dzień. Prace Grupy Roboczej Urzędu Komunikacji Elektronicznej i operatorów nad założeniami uproszczenia procesu przenoszenia numerów poprzez uruchomienie Centralnej Bazy Danych Numerów Przeniesionych trwały dwa lata.

Mimo to wciąż nie funkcjonuje wspólny dla wszystkich operatorów system komunikacji elektronicznej - czytamy w Gazecie Prawnej. Powoduje to, że wprowadzone przepisy są martwe. UKE tłumaczy to opieszałością operatorów, którzy z kolei obwiniają za sytucję Urząd.

"UKE miał uruchomić system pod koniec 2008 roku. Nieudolność urzędników sprawiła jednak, że centralny system, oczekiwany przez wszystkich operatorów, a zwłaszcza przez operatorów telefonii stacjonarnej, jest nadal w sferze planów" - powiedział w rozmowie z GP Adam Suchenek z firmy Polkomtel.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200